BALLUSTRADA OPTIMA FORMA Is de streektaalpolitie van commissaris Zwemer al bij u langs geweest? Ik maak me een beetje zorgen en verwacht ieder ogenblik een inval. Natuurlijk ben ik flink Zeeuws aan het oefenen, zo probeer ik de g en de h op het juiste ogenblik te verwisselen (geel hoed!). Ook laat ik mijn neuspoliepen groeien om flink nasaal voor de dag te kunnen komen. Of het helpt weet ik niet. Na een verblijf van meer dan 35 jaar in deze provincie voel ik me nog steeds een allochtoon uit Rotterdam. Pogingen om mijn teksten in klederdracht te steken mislukken voortdurend. Misschien moet ik contact opnemen met de streektaalconsulente. U weet wel, dat meisje dat zulke lange dagen maakt aan de benzinepomp. (Ik heb ook eens in het Zeeuwse woordenboek opgezocht wat zwemeren betekent: eindeloos zeuren in streektaal (Zeeuws) over niets; hersenloos gezwam; zinloos maar ongevaarlijk geklets onder aan de Scheldedijk.) Waarom juist ik bedreigd word in deze kwestie? Dat heeft alles te maken met mijn rol bij het samenstellen van Zeeuws Dicht, de jubileumbundel met topografische gedichten. In deze bundel - die overigens zeer goed verkoopt - nemen dichters u mee op een poëtische rondreis langs alle steden en uithoeken van de provincie Zeeland. Maar ze doen dat in het Nederlands. Vandaar dat er een geheime aanklacht is uitgevaardigd door het Streektaal-Tribunaal te Middelburg. Als medewerker van de bundel loop ik beslist gevaar. Als het tot een proces komt staat de eis overigens al vast: het in penitentiaire afzondering lezen en herlezen van het verzameld werk van commissaris Zwemer. Nu valt dat eerste nogal mee, maar ik vrees dat het venijn in de staart zit. Laatst kwam ik de kleine knecht van Zwemer tegen, gewapend met een microfoon en een Zeeuwse drol*. Wadinkjiedunoevaan vroeg hij. Kaaanvriezekaaandooiu reageerde ik. Akjoewas soukmaoppassu Van eigesü! Meeer oefunumoeju Doekok Jehaatut nieredde aors! 7

Ballustrada | 2002 | | pagina 7