Thema Kees Francke Vers Counter Johan Everaers Om het probleem niet al te nadrukkelijk aan de orde te stellen baga telliseerde Kees het met de opmerking dat het niet onverstandig zou zijn wat bier in huis te halen wanneer hij en Joseph kwamen loge ren. Uit één van de toespraken op de begrafenis van Kees bleek dat hij van plan was geweest op zijn zestigste rum te gaan drinken. Tus sen de bloemen op de kist plaatste de spreker een flesje rum. Nee, Kees dronk geen alcohol. Dat was bekend en daarom was de waar schuwing voorafgaand aan hun bezoek niet iets wat bij Kees paste en had een opmerking over hun beider rookgewoonte meer voor de hand gelegen. Twee zware-shagrokers zou per slot van rekening voor een voormalige nicotineverslaafde toch te veel van het goede kun nen worden. Kees had Joseph geïntroduceerd als exposant in galerie Galerij en ter gelegenheid van de tentoonstelling van zijn foto's onder de titel 'Schilderungen' zou Joseph uitleg geven over zijn werk. De boordevolle aula met pubers tussen zestien en negentien jaar bekeek die twee artiesten met enige argwaan. De afspraak was dat Joseph door Kees zou worden geïnterviewd. Na een algemene toelichting over Joseph's foto's en de relatie van Joseph tot het mail- art-netwerk kon het interview beginnen. In de tot dan toe absoluut rookvrije ruimte rolden en paften de vrienden hun sjekkies en be antwoordde Joseph de door Kees in perfect Duits gestelde vragen. Ko was door Kees attent gemaakt op Joseph's komst naar Zierikzee en Ko maakte tijdens het interview de foto die later zou verschijnen in het themanummer van Ballustrada over mailart.* Kees was vrij snel aan het eind van zijn lijstje en uit de zaal regende het bepaald geen vragen. Of de kunstenaar van zijn werk kon leven? Ja. Volgende vraag. De komst van Ko was een geschenk uit de hemel. Beeldend kunstenaar en mailartiest De Jonge was bovendien docent en vooral in die laatste hoedanigheid begreep hij dat ingrijpen onvermijdelijk was. Om beurten wierpen we vragen op voor het tweetal op het toneel dat geacht werd elkaar te ondervragen. We redden de situatie met een voor de leerlingen interessante discussie over de relatie tussen mailart en internet. De volgende dag stond een gesprek tijdens de Duitse les op het pro gramma. De leerlingen bleken uitstekend voorbereid en alles liep gesmeerd. Ze waren zeer enthousiast en Joseph verkocht een verras sende hoeveelheid van zijn ansichtkaarten. De 'Schilderungen' bestonden voor een groot gedeelte uit aan het straatbeeld ontleende 13

Ballustrada | 2002 | | pagina 13