Thema Kees Francke Portretten van Onbekenden |ohan Everaers Arthur Cravan Cent Ans luidde de mededeling in de kleine adverten ties van een landelijk dagblad. Dezelfde tekst figureerde op een her inneringsansichtkaart die in honderdvoud werd verstuurd binnen het mailart-netwerk. Op die kaart ook een soort uitschuif-bokshand- schoen boven de Golf van Mexico. Fabian Avenarius Lloyd, alias Arthur Cravan bleek nogal anoniem. Op de kaart reageerde niemand en de enige reactie die ik ontving op de advertentie (Qui est Cra van?) bevestigde slechts die anonimiteit. Arthur Cravan, bokser, conferencier, dichter en volle neef van Oscar Wilde had enkele jaren voor zijn honderdste geboortedag in 1987 mijn aandacht getrokken vanwege zijn opvallende dadaïstische acties. Met een bakfiets ventte Cravan in de straten van Parijs zijn tijdschrift Maintenant. Hij wissel de conferences af met het voorlezen van gedichten en bokspartijtjes en hij zag er niet tegen op zulke soirees te verlevendigen met enkele pistoolschoten. Hij werd uitgeroepen tot Frankrijks bokskampioen bij de amateurs zonder een klap te hebben uitgedeeld aangezien z'n tegenstanders het uiteindelijk niet tegen hem durfden op te nemen. In 1916 was hij de uitdager van de wereldkampioen boksen in alle categorieën Jack Johnson. De wedstrijd vond plaats in Barcelona waar het publiek zich bekocht voelde nadat Johnson binnen de kort ste keren een eind aan het gevecht had gemaakt. In december van hetzelfde jaar nam Cravan samen met dieven, deserteurs, speculan ten, prostituees en avonturiers de boot van Barcelona naar New York. Ook aan boord bevond zich Leon Trotsky, die vers was gearri veerd uit Bolsjewiekenland en van hem vernam dat hij "prefered to slug Yankees in a noble sport than to get his chest driven in by some ignorant German". In New York maakte Cravan het al te bont toen hij tijdens een performance zwaar onder invloed pistoolschoten op het publiek loste. Picabia, Duchamp en andere kunstenaars hadden de grootste moeite hem van het toneel te halen. Vrienden betaalden zijn boetes. Hij verhuisde naar Mexico, trad er in het huwelijk met Mina Loy en verdween rond 1920 tijdens een boottochtje op zee. De korte schets hierboven zal voor velen een onvolledig portret van een onbekende zijn. Niet onbekend echter voor Kees Francke, die één van de honderd ontvangers was van mijn hommage. Kees had eerder al een portret gemaakt van Cravans echtgenote, de dichteres Mina Loy. Op een tentoonstelling in Delfshaven presenteerde hij 16

Ballustrada | 2002 | | pagina 16