Dino Raats Jaren geleden bezochten Saar en ik onze oudste zoon in Canterbury. Het liep tegen de kerst en het stadje gonsde van de muzak. Het sfeer tje met de glimlach van vrede en halleluja. Aangenaam voor wie er oog en oor voor heeft, maar storend voor andersdenkenden. We pas seerden Kings College, het elitaire opvoedingsinstituut waar telgen van rijke machthebbers uit de derde wereld hun vaders dictatoriale visie op democratie leren begrijpen en vriendschap sluiten met toe komstige bondgenoten. En dat allemaal in perfect Engels. Een stuk of vijf pikzwarte kindertjes waren nog niet zo ver en renden vloe kend in hun landstaal achter elkaar aan. Zij werden direct naar bin nen geroepen. Beschaving heeft vaak enkel maar een buitenkant. Zo slenterend liepen we richting kathedraal, een overweldigend bouwwerk waar we volgens vrienden figuurlijk gezien niet omheen konden. Het was er druk. De hekken waren open en op het plein stonden een paar tentjes waarin mensen stampvoetend van de kou vage dingen naar ons riepen met veel Christmas erin. We keken de andere kant op, want als je niks ziet is het ook niet voor jou bedoeld. Door de geopende deuren klonk muziek. Toen we naar binnen lie pen zagen we voorin bij het altaar een groot orkest, kennelijk bezig met het instuderen van een muziekstuk. Het was the Academy of St. Martins in the Field, dat de Introductie en het Allegro van Elgar repeteerde, een meesterwerk van technische verbeelding. Engelser kan bijna niet. In de enorme ruimte van het kerkgebouw werd iedere nis gevuld met de volle klanken van de violen. Ontroerd zakten we neer op een bank en luisterden ademloos naar de prachtige zware aanzetten die bijna frivool overgingen in vrolijk geswing. 'Smiling with a sigh' noemde Elgar zijn Allegro. Ik voelde de tranen komen en deed niets om ze tegen te houden. De klanken van tien tallen violen weerkaatsten tegen de kruisgewelven en werden vervol gens over onze hoofden gestrooid. Volkomen in de ban gingen we onder in de muziek. Bijna kreeg ik visioenen en dat is dan ook meteen het gevaar van deze vorm van sacrale overgave. Het schuilt in de onmerkbare indoctrinatie als je je niet bewust blijft van je omgeving. De vervoering die bij veel sektes standaard is ingebakken om mensen bij de club te houden en als willig werktuig te kunnen gebruiken. Het is.de enige verklaring voor het ontstaan van gods diensten. Maar de mooiste dingen zijn niets waard als je er niet ge voelig voor bent, en je verstand heb je niet voor niets gekregen. 40

Ballustrada | 2002 | | pagina 40