De vrouw met het knotje wisselde een blik van verstandhouding met ome Jo. "Naar B.," zei ze toen langs mijn moeder heen. "In het provincie stadje B. ligt haar bestemming. Maar eerst zal ze nog in wel in ande re huizen moeten logeren, hier aan de dijk of ergens anders." Toen wendde zich weer tot ome Jo met een onbenullig praatje over de waterleiding die ze hier eindelijk zouden krijgen, en het honden weer van de laatste dagen. Het leek de zondvloed wel. Later heeft de vrouw met het knotje kennelijk nog een brief geschre ven. Aan wie weet ik niet meer, alleen dat hij in het Fries was gesteld en slechts door innige samenwerking van verschillende schriftge leerden kon worden vertaald. Een veerman zette hem toen over, en dit is het resultaat. Ondanks de zeer zware taak was het een grote voldoening dat deze mens nu eindelijk haar hart had geopend voor waarheid en liefde. De vrouw die haar in dat andere huis opving en die anoniem wil blijven, berichtte een tijdje later dat Hanna grote en misschien te vurige ijver begon te vertonen. "Weet je wat ze nu bedacht heeft?" meldde de ano nieme. "Ze wil een soort heilige worden! Haar verlangen naar het ab solute heeft dus een andere vorm aangenomen. Mildheid en wijsheid moet ze nog leren. We hebben haar gistermiddag op een keukenstoel gebonden en een tijdje in de moestuin gezet om af te koelen. Alle vo gels kwamen en zaten op haar benen, haar schouders en haar hoofd. Toen hebben we haar schielijk weer binnengehaald, want die beesten begonnen in vluchten om haar heen te zwermen en alles in onze tuin op te vreten. Ik heb haar toen in de bijkeuken flink getrakteerd op de berken twijg en haar na elke zwiep verteld dat vroeg of Iaat alle men sen heiligen worden zo de Genade het wil, maar dat zij door haar eigenwijs vasthouden erg is achtergeraakt. Maar haar berouw leek nu wel echt!" Ik hoop niet dat u van deze brief een stijve krijgt. Hoogachtend, de vrouw met het knotje Toen het eenmaal zover was dat Hanna wérkelijk naar het lichtere kon overgaan, zijn er nog verschillende van haar pogingen om de 41

Ballustrada | 2003 | | pagina 41