BALLUSTRADA OPTIMA FORMA Voor de eerste keer vind ik het moeilijk om een column voor Ballustrada te schrijven. En het moet nog wel mijn vijftigste stukje worden. Ik had dit schamele jubileum - vijftig columns in zestien jaar tijd - bijna niet gehaald. Hartstilstand op weg naar een redactievergadering, eind vorig jaar. Ik zal de lezer de bijzonderheden besparen. Ik wil het alleen hebben over het getal vijftig. Waarom moest het me juist voor mijn finest hour overkomen. En dan ook nog op vrijdag de dertiende. Welke getallenboer kan me uitkomst verschaffen? Liever niet die woonbootmatroos die me ooit een lang leven toedichtte aan de hand van een positieve beoordeling van mijn wenkbrauwen. De oorlog. Als deze uitgave op de mat ligt is die alweer voorbij, maar met een beetje geluk staat de volgende al op stapel. Immers, zodra die Amerikanen de kriebels krijgen vallen ze weer, de bommen. Na één van hun vorige oorlogen, die tegen Servische stations, bruggen en bussen schreef ik een uiterst venijnig verhaal over de geallieerde aanval met de titel: Een meedogenloze vrede. De oorlog liet ik parallel lopen met een griepaanvalletje op mijn persoon. (Ja, toen ging het alleen nog maar om een verkoudheid.) Het verhaal kwam in Hollands Maandblad. De mooiste zin werd echter geschrapt: Wie bombardeert nu eindelijk New York eens? Dat was zeven maanden voor de elfde september. Ik werd desondanks op mijn wenken bediend. Maar ik zeg nu: zo letterlijk hadden ze mijn woorden nu ook weer niet hoeven te nemen. Wat doe ik in tijden van oorlog. Ik herlees mijn oorlogsliteratuur. Meer kan ik niet doen als lezer. Half Spanje stierf, Saluut aan Catalonië, Uit het Hart, Het bombardement van Rotterdam, Geblaakte stad, Van het westelijk front geen nieuws. Und so weiter! En dan de prachtreeks Oorlogsdomein van de Arbeiderspers: Geslacht, Vergelding, Vrijwilliger in Spanje, Het Vuur, De razzia van Rotterdam, Dat hebben we gehad, De Officierskamer, Het Stalinorgel, Oorlogsroes, Het Tsjetsjeens labyrint. De boeken staan allemaal in mijn kast. 7

Ballustrada | 2003 | | pagina 7