zemingen als hij was. De kans op onthoofding door rondspringende glasdelen nam hij op de koop toe. Het kwam ook wel voor dat ze werkzaamheden moesten verrichten die zelfs voor de voorzitter geen problemen opleverden: het vegen van de vloer van hun afdeling. Dan droeg Lauret met een bezem in de hand gedichten voor en vertelde over Russische, Canadese of Zuid-Polynesische poëzie. Deze man nu had ik oprecht hartelijk de hand geschud want hij maakte een goede indruk op me. Geen weke bard, zo te zien. Hij had een krachtig gezicht waarop zijn leven als extreem onhandige geen verkeerde sporen had achtergelaten. In het kielzog van de Vlaamse artiesten meldden zich de laatste be zoekers. Mijn stemming veranderde en ook de avond verschoot van kleur. De dichters en hun aanhang overtroffen in getal niet langer de betalende bezoekers. Daar kwam nog bij dat iedereen zo was gaan zitten dat het zaaltje een gevulde indruk maakte. De voorstelling kon beginnen. "Marijke Boonman, koningin van de intellectuele smartlap," kon digde de presentator aan. Voordat Marijke begon keek zij ironisch zwijgend het zaaltje in. "Kan ik beginnen, zijn alle Belgen goed aangekomen?" informeerde ze. Ze deed haar werk vervolgens vakkundig. Voor haar was het een sim pele, lucratieve avond in de provincie. Na de show van Boonman en een korte pauze waren de Belgische dichters aan de beurt. Allereerst Anna, een oudere dichteres uit Gent. Zij las haar teksten met zo'n grondige ernst, dat al snel iedere be tekenis me ontging. Haar optreden gaf me wel de kans om het pre cieze aantal bezoekers vast te stellen. Zes en zeventig. Vervolgens stommelde Victor - type vlinderstrik, type ouderwetse bohémien, type retorische, onleesbare poëzie - het podium op. Hij sprak al meteen met twee of drie tongen. Ik ergerde me flink aan deze man uit Antwerpen. Voor een kwartiertje gelul zou deze Sinjoor na afloop 400 gulden incasseren. Het publiek dacht echter anders over zijn verdiensten. Om me heen werd flink gelachen. Victor leef de zichtbaar op en wist niet meer van ophouden. Hij was inmiddels aan korte erotische gedichten begonnen, die een halve eeuw of lan ger geleden in studentenkringen voor gewaagd doorgingen. De presentator onderbrak hem met de woorden: 10

Ballustrada | 2004 | | pagina 10