"Meneer Victor, we zijn het nog lang niet zat, maar het programma vereist..." Victor met verdwaasde blik af. Nu was de beurt aan Sebastiaan Lauret. Hij gaf Victor bij het passeren een schouderklopje en nam plaats achter de tafel met microfoon. Even concentreerde hij zich en toen hij begon te lezen voelde ik de sensatie getuige te mogen zijn van uiterst persoonlijke, verbale magie. Het lukte de onhandigste man van België om alle aandacht te pakken. Na zijn laatste gedicht klonk oprecht geroffel en zelfs gefluit. Daarna was het tijd voor de tweede pauze. Ondanks het feit dat ik zelf nog moest optreden, was ik niet langer nerveus. De avond was redelijk succesvol, een afgang was me bespaard gebleven. Ik gaf de presentator een compliment, knikte onophoudelijk naar deze of gene, nam enkele gratis bundels in ontvangst en luisterde een ge sprekje af tussen Boonman en haar begeleidster. ("Wat een kuthotel lijkt me dat...") Als laatste noemde de presentator mijn naam in de rij van vader landse dichters. Ik stond op en voelde de verwachting van de toe schouwers als een dozijn strelende handen in mijn nek. Met trage passen stapte ik naar voren en wachtte even toen ik achter de microfoon stond. Het was heerlijk om op het moment suprème tijd te rekken. In feite vormde de halve minuut dat ik nadrukkelijk zweeg het hoogtepunt van mijn optreden. Daarna werd het minder. Toen ik aan mijn eerste gedicht begon, hoorde ik mijn stem zwaar en on beholpen door mijn hoofd schallen. Ik sloeg met een voorhamer een klein spijkertje in een plank, zo'n gevoel kreeg ik. Ik sloeg wel raak, maar daar was alles mee gezegd. Desondanks voelde ik me na afloop een minuut lang onbedaarlijk gelukkig, alsof ik een topprestatie had geleverd. Nee, alsof mijn leven opnieuw begon. Ik klampte iedereen aan die op mijn weg kwam en kletste honderd uit. "Je gedichten zijn goed, maar je leest ze verkeerd," complimenteerde de voorzitter. Ik was het met hem eens. "Bij jou is het net andersom," antwoordde ik voor de grap. "Ik heb iets voor je meegebracht," zei hij. Uit een reusachtige aktetas trok hij een koker te voorschijn. Met enige moeite wist hij er een opgerold affiche uit te halen, dat hij me pas gaf nadat hij voor de tweede keer die avond mijn hand had geschud. 11

Ballustrada | 2004 | | pagina 11