Maar als de Staat dan eens toeslaat maakt hij de verkeerde of in elk geval willekeurige slachtoffers. Een schrijver wiens naam ik vergat vergeleek de Staat met een makke en indolente stier: bijna niet kwaad te krijgen, maar wanneer hij uiteindelijk toch in woede ont steekt, vernietigt hij in razernij tot in de wijde omtrek alles wat beweegt. Dankzij de non-repressieve tolerantie van ons verzande systeem kunnen nu de autonome individuen zich de kwaliteit van Stier aan meten; alleen betreft het niet de makke stier - want deze stieren zijn nog jong en vurig, en onkundig van het feit dat ze deel uitmaken van een kudde absoluut gelijke, volgevreten stieren. De oude blik semafleider van het 'vreemde' is 'de ander', iedere ander, geworden en de gewenning aan instantbevrediging laat geen enkel uitstel, geen enkele tegenwerking toe, zodat nu alles en iedereen meteen in puin wordt getrapt. Voorwaarts in de heksenketel Maar geen nood, we hebben nog het oude verlichtingsparool tot onze beschikking: opvoeding, educatie. Wat zei de schoolleiding over de dertienjarige messenstekers? "Dit is heel ernstig en we gaan er ter dege over praten." Zo pakt de ware pedagoog de geweldpleger aan. Een paar maanden later werd de ware pedagoog door een zijner leer lingen doodgeschoten. - Toen ik nog in de heksenketel woonde was er een buurman die aan Vechtsport, aan Sport en aan diverse Sporten deed. Ik zag hem eens het trapje voor onze huizenrij afrennen: zijn armen wegens de opge pepte spierbundels ver van zijn tors bungelend, de schouders door jarenlange ondraaglijke oefeningen opgepompt, de taille smal als van een vrouw, net zo ijdel als hijzelf. Nooit zag je zo het naïeve mensbeeld van de oude socialisten bespot. Aan volksverheffing wilden die doen, de mens geestelijk opstoten; maar buurman en zijn medestanders willen niet omhoog, wat hebben ze daar te zoeken; nee, ze willen de trap af, zich inspannen tot de grens van hun kunnen om zo snel en volledig mogelijk weer op de apen te lijken. 17

Ballustrada | 2004 | | pagina 17