sluitend met de bedoeling de mensen slecht te maken. In de Engelse literatuur zijn we nooit voorbij Little Lord Fountleroy gekomen. Beste Wouter, Zojuist ben ik naar 't stad geweest voor kerstkado's. Mensen met pak jes, dozen, tassen, afschuwelijke muziek, levende en bordpapieren kerstmannen, jengelende kinderen, flikkerende lichtjes en treurige dennen. Op zulke momenten smacht ik naar de vrije natuur, zou ik in een blokhut willen zitten op een eiland voor de Schotse kust, waar ik golven op de rotsen hoor breken en er alleen maar schapen door de mist dwalen. 'Onderhuidse vrolijkheid' bij mij, schrijf je in je brief. K'en weet het niet. De waereld is rond, alles is ook zijn tegendeel, ja dan, melan cholie op zijn kop. Ik ben na het overlijden van Maria, mijn vrouw, en voor de relatie met Jeannine enkele jaren alleen geweest. Ik vermoed dat er mensen zijn die eenzaamheid verwarren met verveling. Met het alleen-zijn had ik geen problemen, evenmin met de voedselvoorziening. Ook met alleen op restaurant gaan, voor velen een gruwel, heb ik geen probleem, al beweren velen dat lezen tijdens het eten onbeleefd en ongezond is. Ik ben dikwijls helemaal alleen op reis geweest, en vond dat heerlijk, alleen maar te hoeven spreken om een glas wijn of een bord soep te bestellen. Enkel eten als je trek hebt. Met mijn handen kan ik niks. Maar als ik manueel iets heb gedaan dat aardig gelukt is, ben ik diep gelukkig. En trots ook. Ik kan uren gefascineerd toekijken als een vakman bezig is. Ik ben een plannen maker. Toen ik nog schoolliep, maakte ik, bij het begin van elke vakantie, bladzijden lange lijstjes van alles wat ik tijdens de vakantie zou doen. En als ik dan iets had uitgevoerd (dat boek gelezen, een tunnel voor mijn trein gemaakt van een oude schoenendoos) schrapte ik het door met een later zelden geëvenaard gevoel niet nut teloos te leven. Helaas werden toen al de meeste voornemens niet gerealiseerd om dat ik meer las dan de bedoeling was. Ik ben omgeven van boeken. 32

Ballustrada | 2004 | | pagina 32