Maar ze staan allemaal met hun mg naar me toe. En soms bekruipt me wrevel. Van te veel boeken kan ik niets meer navertellen. Had ik wat meer aan mijn fysieke conditie gewerkt, zou ik me nu soepeler in het warenhuis bewegen. Ik krijg hoofdpijn als ik langer dan vijf minuten in een antiquariaat verblijf. Ik haat de wanorde, ik haat de overvloed, ik haat ezelsoren, ik haat stof. Ik heb een vriend die daar uren zoet kan maken, die daar al veel wonderbare en kostbare ontdekkingen en aankopen heeft gedaan terwijl ik in een nabije kroeg zit. Ik zal hem de door jou op gegeven adressen doorgeven. Zijn dankbaarheid zal groot zijn, mijn drankverbruik stijgen. Eigen werk herlezen doe ik nooit. Gisteren zat ik nog met vrienden in de stamkroeg, er werden oude anekdotes opgehaald waarin ik ook een rol speelde maar ik herkende mezelf niet. Beste Fernand, Van de vijf verschillende soorten hoofdstukjes uit je 'Memoires van een afwezige' vond ik het Toneelstuk over Stalin nog het meest op pervlakkig. Ik vind namelijk dat je die man te veel hebt geëxcuseerd, met als argument dat anderen óók lieten doden en hij het deed uit idealisme. Maar wat een kracht sprak er voor mij in de andere 'hoofdstukjes' over onrecht in de wereld! Net een tweede J'accuse! Ik heb uitgerekend dat je nu 75 bent. Je was 63 toen dit boek van je uitkwam, maar op de foto van de achterflap zie je eruit als een vitale dertiger. Was dat misschien een oude foto? Beste Wouter, Ik kan nauwelijks een zinnig woord over 'Memoires van een afwezige' zeggen, want ik herlees nooit iets van mezelf. Ik ben nog lang geen 75. Ik ben momenteel 73, word op 26 novem ber zoals gebruikelijk een jaar ouder. Die foto was toch wel een recente foto, en als ik de vele bekenden mag geloven zie ik er nog 33

Ballustrada | 2004 | | pagina 33