altijd jonger uit dan ik ben. Ik voel me ook niet oud, maar moet toch vaststellen dat jeugdige dames alhoewel steeds vriendelijker ook steeds afstandelijker worden. Ik zal slechts op één vraag ingaan: In welk opzicht voel je je tekort schieten? In alle opzichten. Maar dat komt me goed uit, ik kan tegen mezelf blijven zeuren, en dat is heb ik gemerkt een vruchtbare grond voor literaire teksten. In de periodes dat ik met mezelf en de omgeving en het leven enigszins verzoend ben (uit vermoeidheid vermoed ik, door geblaseerdheid, of omdat ik afgeleid word door bijvoorbeeld schitterende resultaten van mijn favoriete voetbalclub, of een nieu we vriendin, ik noem maar wat) val ik ook onmiddellijk zonder stof om te schrijven. Ik ben tekort geschoten tegenover mezelf, merk ik, als ik voor het slapen gaan in het eigen herte kijk, en me herinner waarvan ik allemaal gedroomd heb, wat mijn vaste voornemens waren, wat ik gerateerd heb. Als ik me realiseer hoezeer ik niet aan de verwachtingen van anderen heb kunnen beantwoorden, hoeveel pijn ik aan vele anderen heb veroorzaakt. Ik heb nooit anderen bewust benadeeld, integendeel, ik ben altijd een heel 'softe' geweest, maar het belet niet dat ik uit egoïsme, lafheid, luiheid, anderen soms in de steek heb gelaten, heb bedrogen, heb teleurgesteld. Dat is jam mer. Mijn studies zijn mislukt, ik ben heel mijn leven een lagere ambtenaar geweest, heb niet eens mijn nochtans bescheiden jeugd dromen kunnen verwezenlijken (tramconducteur worden bijvoor beeld, of martelaar, of piraat), mijn huwelijk was geen drama maar veel meer ook niet, ik heb ooit mijn auto total-loss gereden, ik heb geen fortuin gemaakt, kan niet wedijveren met Georges Simenon wat het aantal en de kwaliteit van geschreven romans betreft, zelfs niet wat geneukte vrouwen betreft, ik leef niet op een berg zwart geld, ik spreek geen zeven talen, ik draag een bril, ik heb hoogte vrees. Ik kijk regelmatig in de spiegel, ik ben dus ook een beetje een masochist. 34

Ballustrada | 2004 | | pagina 34