de literatuur, raakte hij steeds meer bij de politiek betrokken. Hij zag dat als een morele verplichting, voortkomend uit 'het besef dat wie passief blijft goedwillende vrienden en geestverwanten in de steek laat en het terrein vrijmaakt voor wie anders willen' Vrees en vrijheid, blz. 191). Het maakte hem een overtuigd pacifist en hij werd lid van de PvdA. Omdat die partij zich niet verzette tegen de Politionele Acties in Indonesië en tegen de Duitse herbewapening, zei hij zijn lidmaatschap op. Hij doorliep de Academie voor Lichamelijke Op voeding, waardoor hij niet naar Indonesië hoefde, en wilde toen ge schiedenis gaan studeren, maar door de crisis in Korea moest hij toch in dienst. Verrips onttrok zich daar actief aan en belandde in een militair neurosehospitaal, waaruit hij met S5 werd ontslagen. Daarna studeerde hij medicijnen maar stapte al snel over naar peda gogie. Tijdens zijn studie begon hij verhalen te schrijven, maar het leidde niet tot publicaties en Verrips belandde voor de klas. Op bezoek bij zijn familie in Duitsland schrok hij van de neo- nazistische kranten die overal te krijgen waren. Hij meende dat de geschiedenis zich ging herhalen en toen hij weer thuis was, begon hij handtekeningen op te halen tegen de Duitse herbewapening. Dat bracht hem in contact met de CPN en in 1953 werd hij lid van die partij. Deze arbeiderspartij kon mensen met een opleiding goed gebruiken. Verrips werd dan ook een 'vrijgestelde' en ging op ver zoek van de partij economie studeren. In 1956 werd Verrips gevraagd De vrijheid sterft niet te bespreken, een bundel brieven van mensen die gedurende 1939-1945 ter dood wa ren veroordeeld. In oktober verscheen de bespreking in het maand blad van de CPN, Politiek en Cultuur, Verrips' eerste publicatie. Het activeerde zijn ambitie om schrijver te worden en in 1957 begon hij met een groots opgezette roman, maar het jaar daarop werd hij lid van het partijbestuur en had hij geen tijd meer om te schrijven. Ook zijn economiestudie maakte hij niet af, want vlak voor zijn kandi daats in 1960 werd hem gevraagd redacteur buitenland bij De Waar heid te worden. Deze functie vervulde hij tot 1966, waarna hij redactie chef werd. Pas in het midden van de jaren zestig begon hij weer te schrijven. Aanvankelijk beperkte dat zich tot weekends en vakanties, maar in 1969 ging Verrips parttime werken en begon hij serieus te schrijven. 10

Ballustrada | 2004 | | pagina 10