in zijn leven heeft verzet, maar toch hoort Verrips het verhaal aan: 'Onder vier ogen, hard tegen hard. Hem de waarheid en niets dan de waarheid, zijn waarheid, laten zeggen. En misschien ook wel hem de waarheid laten horen, maar dan mijn waarheid' (blz. 13). Nadat zij die gesprekken hebben gevoerd en Verrips zijn aantekeningen heeft uitgewerkt, weet hij nog steeds niet of hij er wel een boek van wil maken. Uiteindelijk trekken enkele regels van Nobelprijswinnares Wislawa Szymborska hem over de streep: 'Na elke oorlog moet iemand opruimen. Min of meer netjes wordt het tenslotte niet vanzelf (blz. 182). Verrips besluit met zijn rechtvaardiging voor het boek: 'Een kleine bijdrage aan het opruimen van al te simplistische ideeën omtrent wat er was gebeurd en wat aandacht voor ellende waar al te weinig oog voor was geweest, bedacht ik, zou daarbij kun nen helpen' (blz. 183). Dat zal het in zekere mate ook wel doen. Het is geen schokkend boek, al vertelt het een aantal zaken die mij niet bekend waren, zoals de bewuste inzet van SS'ers in Indonesië. Ook het beeld van iemand die als jongen aan de verkeerde kant terechtkomt en daar zijn hele leven mee geconfronteerd wordt, al is hij een beter mens dan velen die aan de goede kant stonden, is niet verrassend. Verrips zelf toont zich in dit boek wat tweeslachtig. Hij probeert zichzelf zoveel mogelijk buiten het verhaal van de SS'er te houden en slechts af en toe komt zijn persoonlijke ervaring en stellingname naar de oppervlakte. Als is die keuze begrijpelijk, toch is het jammer: meer aandacht voor zijn persoonlijke betrokkenheid zou het boek als literair werk ten goeden zijn gekomen. Misschien vond Verrips dat die betrokkenheid in zijn eerdere boeken al genoeg aan bod was gekomen. De jacht op de waarheid in Mannen die niet deugden, kenmerkt Verrips' hele leven, vanaf zijn jeugd, via zijn lidmaatschap van de Commu nistische Partij Nederland en zijn journalistieke en redactionele werk voor De Waarheid, via zijn romans daarna, tot in de laatste decennia, waarin hij zijn schrijverschap ondergeschikt maakte aan de ambitie uit zijn jeugd, historicus te worden. In die combinatie van literator en historicus hoop ik nog enkele boeken van Verrips te mogen aan schaffen, waarbij wat mij betreft, in vergelijking met Mannen die niet deugden, het accent toch weer wat meer op het persoonlijke en lite raire mag komen te liggen. Bijvoorbeeld die met persoonlijke erva ringen gekleurde portretten van bekende CPN'ers. 25

Ballustrada | 2004 | | pagina 25