North Sydney in Cape Breton naar Port-Aux-Basques in Newfound land. Hij wilde naar Battle Harbour in Labrador, maar is daar hoogst waarschijnlijk nooit geweest. Tijdens mijn verblijf in Newfoundland in de zomer van 2004 was ik min of meer toevallig aanwezig op het Festival des Déserteurs. Cindy, de eigenaresse van Motel See Echo in Port-Au-Choix aan de westkust vroeg me bij het inschrijven of ik naar Port-Au-Choix was gekomen om het festival bij te wonen. Vol trots vertelde ze me dat haar grootvader een Fransman was. He was sixteen years old when he left the French fishing-boat, came ashore, married a young lady and from the day he was on Newfoundland he never spoke French again. Er schij nen enkele honderden Fransen te zijn geweest die zich in de negen tiende en het begin van de twintigste eeuw op die manier vestigden aan de westkust van Terre Neuve. Frankrijk had het visrecht rond Newfoundland terwijl het land in Engelse handen was. Het verhaal van Cindy over de Franse deserteurs deed me onmiddellijk denken aan Arthur Cravan. Cravan was een echte deserteur in de zin dat hij weigerde dienst te nemen in het leger. Deserteur Cravan had daarbij een kapitale vergissing gemaakt. Newfoundland was Engels, en net als de rest van Canada in oorlog. Arthur liep dus wederom gevaar om 'voor een loop terecht te komen.' In The Last Lunar Baedeker van Mina Loy is te lezen dat Arthur in oktober 1917 Newfoundland had bereikt en in de bij Editions Gérard Lebovici verschenen biografie van Arthur Cravan door Jean-Pierre Bégot is een brief afgedrukt die Arthur schreef op 26 september 1917 vanuit Curling aan de westkust van Newfoundland. Die brief is voorlopig een van de weinige teke nen van zijn leven op Terra Nova. In dezelfde biografie valt te lezen dat Gabrielle Buffet-Picabia van Cravan een ansichtkaart ontving die gedateerd was op Newfoundland. The Western Star, een plaatselijke krant die in die tijd in Curling verscheen, rept met geen woord over de aanwezigheid van Cravan. Cravan veroorzaakte overal waar hij zich vertoonde schandalen en relletjes. Maar niet hier. Hij had een duidelijke reden om zich niet te roeren na zijn vergissing om naar Newfoundland te komen. Er zijn enkele vage sporen van Cravan die leiden naar vissersboten en de schrijver Blaise Cendrars schreef in 1949 vrij uitgebreid over de reis van Cravan naar Newfoundland. De door Cendrars beschreven brieven van Cravan aan zijn echtgenote in Parijs zijn echter nooit 54

Ballustrada | 2004 | | pagina 54