BALLUSTRADA OPTIMA FORMA Minor Vorig jaar schreef ik al in mijn column over de Zeeuwse boekenprijs dat het een wonder was dat de prijs niet naar de kok ging. Op videobeelden die getoond werden tijdens de uitverkiezing van de winnaar draaide het voornamelijk om voedsel. De juryleden schrans den en staken af en toe een boek omhoog. Toen er eenmaal een win naar bekend was bleek dat er geen prijs voor haar beschikbaar was. Aanloopfoutje, denk je dan. Dit jaar ging het echter weer faliekant mis. Er was wel een prijs, maar er was geen onbetwiste winnaar. Dat wil zeggen: er is niet op recht vaardige wijze een oordeel geveld over de kwaliteit van de ingezon den boeken. De shortlist was zodanig eenzijdig samengesteld - alleen beschou wende of historische boeken kwamen aan bod - dat het voordeel van de twijfel plaats moest maken voor de zekerheid van het nadeel. Nadeel voor Zeeuwse prozaschrijvers en dichters die niet serieus wor den genomen. Maar wat wil je ook met een jury waaruit het enige verstandige lid is weggelopen (Piet Meeuse). Een jury met als voorzitter een politicus die tijdens de eerste conventie de idiootste uitspraak over literatuur van dat jaar mocht claimen. Ik heb het Van Gelder echt horen zeg gen op 19 december 2003: "Als Hans Warren nog geleefd had, dan had hij natuurlijk de eerste prijs gewonnen." En Nelleke Noordervliet dan? Die is zo publiciteitsgeil dat voor haar goede oog moet worden gevreesd. Wilfried Uitterhoeve Wilfried, voormalig uitgever van de SUN, heeft voor het gemak een auteur met een bekende stallucht gekozen: Ad Verbrugge (SUN). Zo ook Paul van de Velde (ZT): Francisca van Vloten (ZT). Francisca van Vloten, redacteur van Zeeuws Tijdschrift, won uitein delijk de boekenprijs van Zeeuws Tijdschrift. Kan het incestueuzer? Vraag. Zou het er in andere provincies even armoedig aan toegaan? Even corrupt en even treurig? Herstel. Zo treurig is het nu ook weer niet. Er valt altijd wel wat te lachen. Vermakelijk is bijvoorbeeld, dat ik nu al de winnaar van volgend jaar ken. De hoofdredacteur van de PZC, tevens voorzitter van de Stichting ZT, en de hoofdredacteur van ZT sluiten in 2005 een deal. Ik noem nog geen naam, want het kan zijn dat de twee het zelf nog niet door hebben wat ze van plan zijn. 7

Ballustrada | 2004 | | pagina 7