ORANJEMYTHE Sinds Willem de Zwijger het fundament legde voor de Neder landse onafhankelijkheid, kan ons land niet voortbestaan zon der de heilzame leiding en bescherming van de familie van Oranje. Zo ongeveer luidt de Oranjemythe waaraan heden ten dage nog steeds op grote schaal geloof wordt gehecht. Dat de werkelijkheid wel eens anders lag, bewees de verraderlijke aan slag op Amsterdam (in 1649) door Willem II, die slechts werd verijdeld doordat de stadhouder zo slim was op de Gooise hei de te verdwalen, waardoor de stad in staat van verdediging kon worden gebracht en de staatsgreep niet doorging. Willem was daarna zo vriendelijk al in 1653 aan de pokken te sterven en een ongeboren zoon achter te laten, waarna de meeste Neder landse gewesten het stadhouderschap ijlings afschaften. In 1672 raakte ons land echter in oorlog met Engeland, Frank rijk, Munster en Keulen. Deze gebeurtenis veroorzaakte een golf van massahysterie, ons welbekend uit de uitspraak dat 'het volk redeloos, de regering radeloos en het land reddeloos' was. De opwinding leidde tot de gruwelijke moordpartij op raadpensio naris Johan de Witt en zijn broer Cornells, die gezien werden als de grootste sta-in-de-wegs voor het benoemen van de jonge Willem III tot stadhouder van Holland, Zeeland, Utrecht, Gel derland en Overijssel en tot kapitein-generaal van het leger. Een uitzinnige massa Oranjeaanhangers vilde beide Dordtse broeders op het Groene Zootje in Den Haag, waarna de weg vrij was voor een 'machtsovername' door de prins, die door het volk gezien werd als de enige die het land zou kunnen redden. Dat hij dat nog deed ook, zij het deels door het succes van de vloot onder Michiel Adriaansz. de Ruyter, droeg extra bij tot de mythe dat het vaderland niet zonder de familie van Oranje kon. Vervolgens bracht Willem III het in 1689 tot koning van Engeland, waarna hij de Republiek tegen wil en dank, en in

Ballustrada | 2005 | | pagina 42