allang afgeschafte leerboekjes voor Vaderlandse Geschiedenis, had een vooruitziende blik waar het ging om economie en infrastructuur. Hij bleek een goed oog voor financiële zaken te hebben, reden waarom ook hij op een visserschip naar het vaderland was teruggekeerd. Dit keer niet uit noodzaak, maar wegens de goedkoopte. Helaas bleek hij een botte, van alle tact gespeende domkop in zijn betrekkingen met de Belgen, die vanaf 1815, niet geheel tot wederzijds genoegen, deel van zijn koninkrijk waren gaan uitmaken. De Oranjemythe liet het tijdens de Belgische opstand van 1830 weer volledig afweten, natuurlijk omdat ook nu weer de Fransen de zaak in de war stuurden met hun steun aan de opstandelingen. Nadat Willem I na jaren mokken eindelijk in 1839 een akkoord met de Belgen tekende, verslingerde hij op zijn oude dag zijn hart aan een rooms-katholieke gravin en verdween hij onder boegeroep uit het nog stug-protestantse vaderland van het toneel. We hebben het aan de angsthazerij van zijn zoon, de held van Waterloo, te danken dat Nederland in 1848 een grondwet kreeg die een stevige aanzet tot vrijheid en demo cratie gaf. Een grondwet waar zijn opvolger, de weinig fijn zinnige en stronteigenwijze Willem III zijn leven lang zonder veel succes tegen te hoop liep. Het overlijden van alle drie de zoons uit zijn huwelijk met de delicate en intellectuele Sophie van Würtemberg, die doodongelukkig was onder het regiem van 'koning Gorilla,'* betekende bijna het einde van de Oranje mythe, maar nog net op tijd werd ergens in Waldeck-Pyrmont een pril prinsesje opgeduikeld, dat de oude bok op het nipper tje een dochter schonk, Wilhelmina, een dame die tijdens de Eerste Wereldoorlog nog volop profiteerde van de Oranje mythe, omdat de Duitsers zo goed waren Nederland onge moeid te laten. In 1940 lagen de zaken anders. Het Nederlandse leger, dat een eeuw lang in Europa geen schot meer had behoeven te lossen en zodoende elke aansluiting met de werkelijkheid van de mo derne oorlogvoering miste, liet zich in vijf dagen door een veel kleiner, maar beter geoefend en uitgerust, Duits leger onder de voet lopen. Koningin Wilhelmina besloot in de loopgraven aan het hoofd van haar troepen te sterven en eiste daartoe naar Zeeland te worden gebracht, waar nog werd doorgevochten,

Ballustrada | 2005 | | pagina 45