voornamelijk door die verdomde Fransen, waaronder een con tingent koloniale troepen uit het later door veel Nederlanders zo verfoeide Marokko. De kapitein van de Britse onderzeeboot jager verstond het majesteitelijke Engels echter slecht en zo be landde Wilhelmina tegen haar zin in Londen, waar zij samen met haar Duitse schoonzoon kon uitgroeien tot symbool van het verzet. Spijtig genoeg werd de Tweede Wereldoorlog echter niet beslecht door de koninklijke marine en de Prinses Irene- brigade, al hebben die, al dan niet door de majesteit geïnspi reerd, dapper hun krijgslied meegeblazen, maar waren het toch voornamelijk Jozef Stalin en Franklin D. Roosevelt die hielpen om de Oranjemythe in stand te houden. Dat het na de oorlog nog aan de familie van Oranje was om het land uit handen van militaire overweldigers te houden geloof de vrijwel niemand meer. Nederland trad daarom in 1949 toe tot de Navo. Van een omslag was echter geen sprake. De Oranje mythe stak zich eenvoudigweg in een ander jasje. Nu heette het dat de democratische vrijheden en mensenrechten in Nederland, die naar men zegt sinds de moord op Van Gogh door overal loerende terroristen worden bedreigd, onder de zegenrijke bescherming staan van de familie van Oranje. Als uiting daarvan mocht koningin Beatrix onlangs als bescherm vrouwe van onze vrijheden een eredoctoraat in ontvangst nemen van de Leidse universiteit. In dezelfde week dat de Tweede Kamer, in de jongste vlaag van Hollandse massahyste rie, akkoord ging met vergaande voorstellen van het kabinet in het kader van de terreurbestrijding, die de rechtsstaat stevig op de tocht zetten. Arrestatie en maanden- zo niet jarenlange opsluiting zonder proces, straat- en plaatsverboden zonder ver oordeling, beroepsverboden voor 'verdachte' personen, het wordt binnenkort allemaal mogelijk in de rechtsstaat Neder land. Ondertussen zijn er al meer dan drieduizend burgers bekeurd sinds op 1 januari de identificatieplicht, voor het eerst sinds 5 mei 1945, van kracht werd en iedere Nederlander weer kan worden gevraagd zijn Ausweiss te tonen. Blijft men in gebreke, dan volgt een boete en als die niet wordt betaald een veroordeling in naam van 'Wij Beatrix, Koningin der Neder landen, Prinses van Oranje-Nassau enz. enz.' Zo woekert de Oranjemythe voort, tegen beter weten in. De

Ballustrada | 2005 | | pagina 46