DE FANTASTISCHE HARRY MULISCH In de eerste versie van The Encyclopedia of Science Fiction (1979, S red. Peter Nicholls) wordt onder de ingang 'Benelux' door Luk de Vos een overzicht gegeven van de sciencefiction uit de Benelux. Daarin neemt Harry Mulisch een prominente plaats in. Zijn De toekomst van gisteren (1972) wordt omschreven als Q) utopisch, een sociale extrapolatie die superieur zou zijn aan The iron dream van Norman Spinrad (1972) en qua thematiek - de hypothetische overwinning van Hitier - vergelijkbaar is met qj Laarzen in de nacht van Philip K. Dick (1962). Het zwarte licht 4) (1956) wordt genoemd als een tussenvorm van de Fantastische —1 Reis en de Utopie, De versierde mens (1957) zou ooit de deuren naar literaire experimenten in de Nederlandstalige sciencefic- (g tion hebben geopend. Voor de editie uit 1999 (nu door Peter Nicholls en John Clute) herschreef Jo Dautzenberg het lemma. Nog altijd wordt uitge- g breid aandacht besteed aan De toekomst van gisteren, maar Het zwarte licht en De versierde mens zijn verdwenen, terwijl De Pro- cedure nog te jong is. In deze versie heeft Mulisch een eigen ingang gekregen, maar die verwijst slechts naar de Benelux, net zoals dat het geval is bij andere Nederlandstalige auteurs als Eddy Bertin, Belcampo, Reinder Blijstra, Felix Thijssen, Borde- wijk en Hugo Raes. Van alle auteurs die in The encyclopedia of Science Fiction worden genoemd, is in The Encyclopedia of Fantasy van John Clute en John Grant (1998) alleen Harry Mulisch aanwezig, en dat nog wel met een eigen lemma, geschreven door Gregory Feeley. Vermeld worden De toekomst van gisteren - ook hier Hoogste tijd (1985) - een fabulatie met echo's van The Narrative of Arthur Gordon Pym van Edgar Allan Poe - en Oude lucht (1977), drie lange verhalen waarvan Symmetrie een 'meditation on the spirit

Ballustrada | 2005 | | pagina 59