JUISTE VERKEERDE BANDEN Contingentie: Stephen J. Gould, evolutionist en paleontoloog, kon van de prediking van dit credo niet genoeg krijgen. Tot het principe zichzelf in zijn eigen lichaam bewees en hij aan kan ker overleed; één van de miljarden tragedies die zich onafge broken voltrekken, als de spelletjes in een automatenhal. "Die herrie hier, de hele dag door!" "Ach, meneer, daar ben je zo aan gewend." Contingentie, 'wat er is kan evengoed iets anders zijn', is een principe dat ook bij uitstek geldt in de mythologie en de gods dienstgeschiedenis. Ook al accepteren we het 'bestaan' van Bastians Elementargedanken of Jungs archetypen, of alleen de dwingende 'formats' van voorhanden geografie en ecologie waarbinnen culturen zich ontwikkelen, dan nog resteert een roesachtige verbijstering bij die myriaden gestalten van heroën, goden en geesten, tricksterdieren, aan intriges overgegeven hemellichamen, sprekende stenen; bij de junglepaden en bi zarre u-bochten van verhalen en etiologieën. De verhalen over Raaf i.e. Kraai van de Alaskaanse Tlingit- Indianen mogen overeenstemmen met andere Raaftradities in delen van de wereld waarmee de Tlingit voorzover bekend nooit contact hadden; andere figuren uit hun wereld - Wolf die in Walvis kan veranderen, Reuzenhoutworm - verrijzen uit de eenmalige configuratie van omgevingsfysiologie, culturele mentaliteit en de in die context functionerende verbeeldings kracht van enkelingen. Op een mooie voorjaarsavond zag ik in Vancouver een houten gebouwtje op een steiger in een van de diepsnijdende inham men van de Pacific, waar zich als enorme bromvliegen, of liever libellen, de watervliegtuigjes verzamelden, aanstormend uit de lucht of juist opstijgend. De geveltop van het gebouwtje was

Ballustrada | 2005 | | pagina 88