versierd met een eveneens houten Dondervogel, een van de machtigste, bliksemende figuren uit de inheemse mythologie van de noordwestelijke Pacific, Plots verscheen op de vredige boulevard een kalende man van ongeveer veertig jaar, met een half over zijn schouder hangende jas en een kreupele, onna tuurlijke motoriek. Nu en dan hield hij halt, begon woest om zich heen te slaan, en vervolgens luid te vloeken en te sakke ren. Hij schreeuwde van shit dit en fucking shit dat, vooral toen een jongeman een foto maakte van het schitterende panorama van de inham met al die vliegtuigjes, het gebouwtje en de be boste heuvels aan de andere kant, en zijn geliefde op de voor grond. Taboe. Gilles de la Tourette of een incarnatie van Dondervogel? Een associatie als de laatste - ziehier het mythisch mechaniek, mythologische contingentie verweven met die van de algehele omgeving: het landschap, het waarneembare heelal. Maar een kleine, door onbekende oorzaak teweeggebrachte fluctuatie in de klimatologische ontwikkeling, en de zee staat ook hier aan de bergtoppen, al onze referentiekaders mee ver zwelgend. Vreemd genoeg ontkracht dit opblazen van het be grip zijn werking totaal. In een zinledig universum is immers ook 'contingentie' een willekeurige ordening, een zoveelste kaartenhuis waarvoor we niet het hele dek hebben gebruikt. Zo maken we onze grote verhalen: door het leggen van de juiste verkeerde verbanden. Het is een kunst die je kunt verfijnen tot in het oneindige.

Ballustrada | 2005 | | pagina 89