zich in voorbijschietende gebeurtenissen, ontwikkelingen, sei zoenen, wanen, passies, ziekten, mislukkingen en overwin- ninkjes, evenementen, rampen, verjaardagen, slaap- en waak- perioden; het altijd dichtbije begin herinnerde je je niet en het even nabije einde voorzag je niet. Amen.' Oorlog is retorica Opgedragen aan justitieminister Donner Wie het zwaard heeft, bezit het recht. Een waarheid als een koe, die ook door Göring gretig gemolken is. Het gaat immers om een evidente opvatting die we in allerlei vormen al eeuwenlang tegenkomen. Pietro Bembo, kardinaal-dichter en auteur van de eerste Italiaanse grammatica (ca. 1500), beweerde eens dat het krijgsbedrijf niets anders was dan versiering van de geletterd heid: de daad stond in dienst van het woord en was daaraan in alle opzichten ondergeschikt. Zijn gespreksgenoot, graaf Ludo- vica da Canossa, huldigde het tegenovergestelde standpunt. Bembo 'moest maar eens horen over een onenigheid waarbij degenen die het gelijk van de wapens verdedigen, wapens mogen hanteren en zij die de wetenschap verdedigen, zich mo gen bedienen van die wetenschap. Als dat gebeurt, zult u zien dat de geletterden het onderspit delven'. Hieraan valt natuurlijk niet te twijfelen. Anderzijds is het zo, dat het woord meestal bepaalt waar en wanneer het wapen wordt ingezet. Let op de persoon met gevorkte tong, strategisch opgesteld achter de schouder van de wapendrager, die deze van alles in het oor fluistert vóór de woeste aanval begint. Herinner je het school plein, de straat, het café; denk aan de dor ritselende beraad slagingen in kabinet en parlement, die elders, altijd elders, het bloed doen stromen. En eeuwig met de beste bedoeling, de beste! 't Was immers voor vrijheid en democratie dat wij de passagierstreinen, kraamklinieken en TV-zenders in Joegoslavië bombardeerden. Bovendien een goeie oefening en niet mis te verstane roffels op de borst tegenover Rusland! Wie het zwaard heeft bezit het recht; en wie het recht heeft ziet op zijn vingerknip een leger advocaten uit de grond omhoog- schieten, als Iasons drakentanden, om een ieder kapot te praten die geen zwaard bezit.

Ballustrada | 2005 | | pagina 6