halen zijn te ondersteunen. Soms beperken zijn verhalen zich tot 'slechts' een opsomming, zoals in Eurotica dat in korte, jour nalistieke stukjes beschrijft hoe ons monetaire stelsel in verval komt doordat het geld op onverklaarbare wijze andere voorko mens aanneemt. Of Een chronologie van het leven en de verwezen lijkingen van Scott Silverstein, waarin in korte stukjes per jaartal een leven wordt geschetst. Roger is pessimistisch en negatief over de menselijke vooruit gang en zijn verhalen nemen zakelijk en to the point, soms met humor, de menselijke hoogmoed en arrogantie onder vuur. Het titelverhaal geeft daar mooi uitdrukking aan: in zeven korte stukjes van een halve bladzijde worden toekomstige ontwikke lingen geschetst in de zeven aspecten van de menselijke samenleving - politiek, kunst, misdaad, wetenschap, mode, financiën en sport - die de huidige toestand op die gebieden ridiculiseren. In Apenzaken gaan apen zich gedragen als mensen, in Als het leven heilig is... wordt die heiligheid tot het bizarre uiterste doorgedreven. Verklaringen voor de bizarre ontwikke lingen geeft Roger nauwelijks: de verhalen hebben ook niet zo zeer tot doel een (mogelijke) ontwikkeling te schetsen, het gaat er vooral om commentaar te geven op de huidige situatie. Afzonderlijk, in de context van een tijdschrift vol met ander werk, leidt de minimalistische literatuurbenadering van Roger nog al eens tot schouderophalen. Aardig idee, aardig geschre ven, maar zo kort, wat weinig verhaal. Bijeengebracht in een bundel, zelfs wanneer het maar zeven korte verhalen betreft, krijgt dit werk echter een stem. Het wordt méér dan een al dan niet aardig idee, maar een consequent volgehouden literatuur benadering waarbinnen de ideeën en ideetjes elkaar aanvullen en versterken. Het bibliofiele De zeven smaken van de vooruitgang is een intri gerende, belangstelling wekkende bundel, een mooie kennis making met het werk van Frank Roger, waarna je graag een échte bundel met meer verhalen ter hand zou willen nemen. En dat kan binnenkort gelukkig ook, want bij Free Musketeers is een 'normale' bundel aangekondigd, De trein naar nergens en andere verhalen. Ik heb hem al besteld. Frank Roger, De zeven smaken van de vooruitgang, uitgever: Het Zinkend Schip, 2005, 78 blz., 20 Euro, ISBN 90 77798 03 X

Ballustrada | 2005 | | pagina 96