gaat het om het vinden van de dood als meest ultieme geluks moment. Alsof de toekomst gekopieerd wordt. Waarom ben ik zo teleurgesteld in deze roman? Niet omdat het idee van ongecontroleerde vrijheid me niet aanstaat. De zestiger jaren hebben in die zin de beatnikperiode nog eens dunnetjes overgedaan. Het gaat tenslotte om het streven naar zoveel mogelijk vrije tijd. Tijd die besteed kan worden aan drank, drugs, wijven, wezenloos gepraat, het herschikken van seksuele relaties, ruimtelijke sensaties en ga zo maar door. Wat dat betreft moet ik niet zeuren. Ik was tenslotte ook deelnemer aan dit wereldwijde experiment. Nee, ik ben eigenlijk teleur gesteld omdat Kerouac niet in staat is gebleken het leven van de gewone Amerikaan vast te leggen zonder te vervallen in eindeloos geouwehoer over de melodie van het leven. Er is al tijd meer, het kan altijd verder - het houdt nooit op. Laten we zeggen dat het weinig met de realiteit te maken heeft. Het werkelijke leven speelt zich af op een ander niveau. Een paar jaren geleden maakten mijn vrouw en ik een reis door de midwest van Amerika en kwamen op een dag terecht in Rock Springs in de staat Wyoming. Rock Springs bevat alle ingre diënten die je onmiddellijk doen besluiten nooit meer deze kant van Amerika op te gaan. Het stadje is een wanhopige collectie stoffige grauwe gebouwen ingeklemd tussen vier snel wegen en een spoorlijn waar 24 uur per dag continu trucks en treinen overheen denderen. Het was die dag 42 graden. De plaats waar we overnachtten lag net buiten de stad langs een van de drukste snelwegen en de spoorlijn en naast zeven gastanks die stonken. Ik sliep die nacht uiteraard voor geen meter en zat buiten gefascineerd te kijken naar de felverlichte trucks en de treinstellen van soms meer dan een halve kilo meter lang. Toen ik dit de volgende dag de beheerder vertelde haalde hij zijn schouders op en begreep niet waar ik me druk om maakte. Er was veel verkeer, dat wel. Maar niet meer dan anders. Hij raadde ons een all you can ent-restaurantje aan in de city waar we werden bediend door Lucy, een vrolijke meid van een jaar of vijfendertig die ons ongevraagd meedeelde dat ze tien jaar geleden bij toeval in Rock Springs was terechtgekomen en dat ze er nooit meer is weggegaan. Ze vertelde dat haar moeder haar eens twee weken had bezocht en bij haar vertrek

Ballustrada | 2006 | | pagina 38