"Ach werkelijk, is dat nu een papegaaiduiker." Ik wees de slungelige jongeman op het koddige beest dat nauwelijks vier meter verder vanaf een richeltje op hem neer keek. Voor mij was de tocht met de motorboot van vuurtoren- wachterszoon Desmond Lavelle juist een manier om zeevogels te zien. Toen we langs Little Skellig voeren was de jongen al doodziek, niet zozeer door de golven, maar eerder door de combinatie van lichte schommeling en ingeademde stookolie- rook. Dat hij zo nodig net buitengaats bij Puffin Island een ongetwijfeld slechte witte wijn uit een flesje met zo'n schroef- dop moest legen had er natuurlijk ook geen goed aan gedaan. Hij had wel wat van Bosie zoals die samen met Wilde op de foto staat. Rustend op de aanlegsteiger van het rotseiland begon hij een beetje op te knappen. Hij zette z'n truttige hoed je af en wees in de richting van twee kano's die het eiland naderden. Ik begreep meteen waarom Little Skellig een half uur eerder massaal verlaten werd door de broedende jan van genten en dat het jonge stel in aantocht was dat we eerder die ochtend uit Valentia Harbour de oceaan hadden zien opvaren. "Samen is wel zo verstandig." Des, enthousiast duiker en bewoner van het Cable House in Knights Town vertelde me over de lege zeilboot die men in april van dat jaar aan de Ierse westkust had gevonden. Het bootje moet er wel zo'n half jaar hebben rondgedobberd. "Ach," zei Des, "het is eigenlijk too sad to tell you." Het verhaal van een jonge Nederlandse kunstenaar die ergens aan de oost kust van de Verenigde Staten na een degelijke voorbereiding moederziel alleen met z'n zeilboot vertrok "in search of the Miraculous". Drie weken later viel het radiocontact uit en verdween Bas Jan Ader tijdens zijn performance ergens midden op de Atlantische Oceaan tussen New Foundland en Valentia- Island. Was de kust van Walcheren zijn doel geweest? Langzaam op doemen in het Zeeuwse licht. Maria lluïsa Borras, Arthur Cravan, Une strategie du scandale (Parijs 1996). johan Everaers, 'Portretten van Onbekenden', Ballustrada 16 (2002) nr. 3/4. |ohan Everaers, 'Colossus', Ballustrada 18 (2004) nr. 4. johan Everaers'Brocante Saucisse', Ballustrada 19 (2005) nr. 3/4.

Ballustrada | 2006 | | pagina 44