Overal spookhuizen Er is ook een boekenkast met Maltees proza, maar dat is voor de gemiddelde Nederlander geheel onbegrijpelijk (Ix-Xitan Wasal fit-Tlettax). Malta is echter tot september 1964 Engels geweest en nog steeds loopt de discussie of het Maltees of het Engels voertaal moet zijn. Er is ten minste één Maltese uitgeverij, de Publishers Enterprises Group (PEG) Ltd, en die geeft ook Maltees werk in het Engels uit. De belangrijkste auteur die in het Engels schrijft, lijkt Joseph Attard te zijn. Een inmiddels gepensioneerde ambtenaar die in 1968 in Engeland debuteerde met de roman I Chased a Ghost. Een aantal van zijn titels kunnen de SF-lezer opvallen: The Ghosts of Malta, The Atlantis Inheritance en The Angel of Death. Dit zijn echter geen romans of verhalen, maar verhandelingen. The Atlantis Inheritance, in 1990 voorgedragen voor de Common wealth Writers' Prize, was niet verkrijgbaar, maar waarschijnlijk behandelt het de mogelijkheid dat Malta een restant van het le gendarische Atlantis is. The Ghosts of Malta (PEG, tweede uitgebreide druk 1990) geeft een groot aantal verslagen van geestverschijningen die zich op Malta zouden hebben voorgedaan, vanaf de 16de eeuw tot heden, concluderend dat 'ghosts constituted a most devasta ting element in Maltese existence'. Waar je als toerist ook ver blijft, met behulp van The Ghosts of Malta kun je ergens in de buurt wel een spookhuis vinden. Ook blijkt dat, als gevolg van het woelige verleden, veel van de bezienswaardigheden tot in deze eeuw hun (polter)geist hebben gehad. De beschrijving daarvan vertelt ook nog het een en ander van dat verleden. Ook al toonden mijn foto's na ontwikkelen geen wazige spook verschijningen, zoals dat bij andere toeristen wel zou zijn ge beurd, het is in ieder geval grappig om te lezen dat in de jaren veertig en vijftig een huisgeest op Malta een reden kon zijn om een ander huis te krijgen, en dat er in de jaren zeventig nog een rechtszaak liep omdat de verkoper van een huis had verzwegen dat het huis een geest herbergde. The angel of death (PEG, 1990), de poëtische naam voor fallout, behandelt de ramp met de kernreactor van Tsjernobyl en de reactie van de verschillende Europese regeringen. Het is geen vakantieboek, en waarschijnlijk zijn er inmiddels al betere en

Ballustrada | 2006 | | pagina 76