dakpartijen van de befaamde Tromsdalkerk liggen, de 'IJszee- kathedraal' uit 1965. Het ontwerp ervan is gebaseerd op - stok visstellages. Triomf van lutherse nuchterheid. Welke naam bedacht de paus ook weer, toen Tromsö in 1250 haar eerste kerk kreeg? 'De kerk van de Heilige Maria bij de heidenen.' Nog in de jaren dertig van de twintigste eeuw werden in katholieke tijdschriften missioneringsacties aange kondigd om Scandinavië terug te winnen voor Rome. Het hielp allemaal geen zier natuurlijk, men heeft er daarboven - ik bedoel dit geografisch - waarschijnlijk niet eens iets van gemerkt. Soelaas zonder dogma Spanje, Santiago de Compostela, 22 mei 2005. In de barstensvolle kathedraal spreekt de priester, een oudere, waardige en strenge man, van Trinidad dit en Trinidad dat. Ook heeft hij het op vallend vaak over heteroseksualiteit en de heiligheid van het huwelijk - er zijn twee baby's gedoopt -, voorzover ik iets uit zijn radde Spaans kan opmaken. Hij schuwt de stemverheffing geenszins. Als de man eindelijk, eindelijk zijn mond houdt beklimt een eveneens oudere, dikkige non de kansel en vergast de menigte op een ijle, maar toonvaste lofzang. Mijn benen voelen aan als twee dikke, loden pilaren, het schip van de kerk begint te deinen, er zijn vage oorsuizingen - maar het wachten loont! We zien de afsluitende ceremonie: de beroemde, stunt achtige slingering van het grote wierookvat. Honderden camera's klikken, kodakbliksems doorboren de zware, wel riekende nevel. Applaus! Voor God en al zijn artiesten op aarde. 's Middags dolen we door de enorme kathedraal. Een zeer gezette negerin met een Jamaicaans accent manipuleert een filmcamera met een felle lamp, die de gewijde duisternis door boort als een mistlamp. We kennen haar. Vanochtend zat ze vast in het damestoilet in één van de parkeerpleisterplaatsen in deze massale pelgrimsstad; haar handen zwaaiend boven het klapdeurtje, haar stem als een sirene, gillend om hulp. Als honderdduizenden anderen raken we de pilaar met de vele ingesloten gaten aan, vóórin deze grot van Sint-Jacob. H. beroert

Ballustrada | 2006 | | pagina 80