met haar voorhoofd de op een zuil bij de ingang gebeeld houwde kop, opnieuw in navolging van ontelbare anderen. Weergave van het hoofd van Sint-Jacobus, onthoofd in 44 na Christus? Nee, het konterfeitsel van een anonieme bouwheer, verneem ik. Velen beperken zich tot aanraking van de kop aan de andere kant van de zuil: het portret van Samson. Deze pel grims winnen misschien niet aan wijsheid maar aan domme kracht, een evenmin te versmaden eigenschap. We beklimmen uiteraard ook de trap achter het hoofdaltaar teneinde volgens de traditie het beeld van Sint-Jacob te om helzen. H. werpt een muntje in de collectezak van de geduldig de wacht houdende broeder, die net als de wierookzwaaiers van vanochtend een wijnrode pij draagt. Als een automaat maar welgemoed overhandigt hij haar een bidprentje bij wijze van wederdienst. - Oeroude mechanismen, er verandert niets. Het bijgeloof en sensatietoerisme betreffen waarheden van de handeling en het gebruik, orthopraxie. Al die ingeslopen en niet officiële, door de eeuwenlange traditie van betekenis voorziene rituelen zijn een onmisbaar onderdeel van elke volgroeide religie; de diepe 'heidense' laag onder het leerstellige en liturgische gebouw van het katholicisme maakt deel uit van het stratum onder elke vol groeide godsdienst. Niet 'heidens', eerder universeel. Elk van de grote kathedralen is een lunapark van de religie, waar soelaas te vinden is ook zonder de bagage van dogma, geloof of hoop. De pure aanwezigheid van deze gestolde fan- tasmen, de overal zichtbare sleet van hun historiciteit, de ico nografische, narratieve en ethologische aankoeksels blijken een net zo belangrijk toevluchtsoord als de verdofte en vervaagde leer die de aanleiding tot dit alles was. Niet voor niets behoren talrijke wandelaars die het pad naar Santiago nemen niet (meer) tot het katholicisme of zelfs het christendom; ze zijn alléén geen echte pelgrim in het dorre oog van de Prinzipien- reiter. De ware Triniteit Malta, Valletta, St Paul's Shipwreck Church, 29 november 2005. Een koele, zelfs wat sombere middag in de wellicht meest katho lieke stad van Europa: Valletta. De kerk ter ere van de schip-

Ballustrada | 2006 | | pagina 81