"Curriculum vitae," zei Ooglap langzaam. "Valsspelertje," snorde de Cyperse Kater, "da's Latijns." "Latijn," verbeterde ik voordat ik er erg in had. De oogleden van de Kater gingen open en twee grote felgroene ogen staarden me aan. Hij blies me wat rook in het gezicht en grijnsde. "Een curriculum vitae is een wormpje dat door de inheemse stammen van de Zuid-Afrikaanse kust aan de haak geslagen wordt om zeldzaam grote vissen uit de diepte op te halen." "Nee," zei ik, terwijl ik me vast hield aan het tafelblad, "dat "Nee?" zei de Cyperse Kater, "Weet je het soms beter?" Reinaarde schudde het hoofd. "Niemand weet meer van vissen dan een Cyperse Kater." Ik voelde hoe ik langzaam onderuit gleed, alsof een of andere grapjas de zitting van mijn stoel had ingesmeerd met groene zeep zoals Punchinello gedaan had bij ouwe Collodi. "Crapaud," opperde iemand, terwijl mijn hoofd tot onder het tafelblad zakte. "Dat," hoorde ik de Cyperse Kater zeggen, "is een twee ellen lange buigzame zwiepstok, aan één uiteinde doorboord met bij voorkeur roestige spijkers. Een crapaud wordt gebruikt om wijs neusjes een afstraffing te geven die zij niet licht zullen vergeten Ik viel met een bons onder tafel. Het was of ik kopje onder was gegaan. Onder de tafel was het alsof ik onder water was. Donker, olieachtig water. Zo diep dat er bijna geen zonlicht kwam. Dit kan niet, dacht ik, dit gebeurt niet echt. Ik probeerde te denken aan Punchinello die in zee gezwommen had. Hij dreef. Houten poppen dreven. Maar waarom schoot ik dan niet als een kurk naar de oppervlakte? Waarom bleef ik op de modderige bodem? De schoenen om me heen leken plotseling verdacht veel op snoeken met uitstekende tanden over de voorlip, ze leken te overwegen of ze me zouden verscheuren. In paniek wilde ik om Punchinello roepen, maar toen ik mijn mond opende liep het water naar binnen. Ik proestte om niet te stikken. Ik zag de vissen nu duidelijk. Slijmerige, slangachtige palingen

Ballustrada | 2007 | | pagina 20