sliertten om me heen. Vrolijke kleurige clownvisjes dwarrelden rond, hun felle tinten zo ongepast bij mijn verdrinkingsdood. En zag ik daar in de verte een Coelacanth, het monster onder de vissen, op zijn gelobde vinnen over de bodem kruipen? Ze zouden me verslinden, ze zouden me kaal knabbelen tot er niets van me over was dan zaagsel. In de verte zag ik iets blinken. Ik begon ernaar toe te bewegen. Moeizaam met mijn armen en benen maaiend, kon ik over de bodem lopen. De vissen vielen nog niet aan. Nog niet. Het was een vishaakje van glinsterend zilver en er kronkelde iets aan de vlijmscherpe punt. Misschien een curriculum vitae. Misschien een made. Ik wist het niet, maar het maakte me niet uit. Daar ga ik, was al dat ik dacht toen ik toehapte. Ik voelde een harde slag in mijn nek toen de lijn strak getrokken werd. Het werd me zwart voor de ogen en ik schoot met een duizeling wekkende vaart omhoog. 2. Ik ontwaakte in een kleine kamer waarvan de muren gewat teerd waren. Er was geen meubilair. Hoog in één van de muren zat een klein raampje. Te hoog voor mij. Misschien had ik er door kunnen kijken als ik op Punchinello's brede schouders had kunnen klimmen. Ik had mijn kleren niet meer aan, maar droeg een te groot hemd en een flodderige broek van grijze stof. Er stond een kleine pan met een deksel, in de pan dreef een drol in donker gele urine. Ik deed de deksel er snel weer op. In een andere hoek van het vertrek lag een kleine berg vuil wasgoed. Het hoopje bewoog en bleek een man. Zijn hoofd was kaalgeschoren. Langs zijn kin kleefden opgedroogde speeksel draden. Hij zat op zijn hurken en omhelsde zichzelf in een besmeurde dwangbuis. Desondanks leek hij niet woest, niet in het minst gevaarlijk. "Wie ben jij?" vroeg ik. "Mijn naam is Jonas." "Aangenaam. Mij noemen ze Harlequin." Het was even stil, terwijl we naar elkaar keken. "Ik ben bijna verdronken." "Ik ook," zei Jonas, en zijn gezicht vertrok om de woorden er uit te krijgen, "m-mmaar een grote vis slokte me op."

Ballustrada | 2007 | | pagina 21