In 1985 overleed de dichter onverwacht terwijl hij herstellende leek van een darmoperatie. Aanvankelijk werd zijn literaire na latenschap beheerd door Ares Koopman. Het kwam echter tot een breuk tussen hem en de weduwe Buddingh' en sindsdien ontfermt de beoogde Buddingh'-biograaf Wim Huijser zich over het nagelaten werk. Huijser kwijt zich nauwgezet en se rieus van zijn taak om de nagedachtenis van Buddingh' levend te houden. Zo maakte hij een alleszins lezenswaardige fotobio grafie Een mens in de tijd en schreef hij Een stad is een boek: het Dordrecht van Buddingh' en Het Engeland van C. Buddingh'. Ook maakte hij een aardig boek met Buddingh's uitspraken over voetbal: Net zo links als Willem van Hanegem: het voetballeven van C. Buddingh'. J. Rentes de Carvalho schreef echter al in Tussenjaar: er is niets zo vernederend voor een schrijver als tegen zijn wil openbaar maken wat hij niet heeft afgemaakt.' Dat is in zekere zin van toepassing op het boek Bij wijze van spreken dat in 2004 verscheen bij uitgeverij Liverse. Het is een bundeling van miniaturen, soms zelfs mini-miniaturen, die Buddingh' naar mijn idee veelal als vingeroefening schreef en die bij zijn leven nooit zijn gepubliceerd. Een enkele daarvan valt in de categorie 'best aardig', zoals deze: ZELFMOORDENAAR De zelfmoordenaar stond vertwijfeld aan zee. Dat hij uitgerekend nu zijn zwembroek moest hebben vergeten! De meeste stukjes hadden echter nooit gepubliceerd moeten worden. Ze zijn vaak te onrijp, te flauw en te onbeholpen. Buddingh' komt in dit boek naar voren als een prutser die af en toe een aardig regeltje of grappig stukje schreef. Ik ken Wim Huijser als een rechtschapen tekstbezorger die het allesbehalve om het gewin is te doen. Ongetwijfeld heeft hij het boek met goede bedoelingen het licht doen zien, maar door een gebrek aan kritische zin en misschien iets te blinde bewondering heeft hij Buddingh' hiermee een slechte dienst bewezen. Waar Het houdt op met zachtjes regenen het glanzend hoogtepunt vormt in Buddingh's oeuvre, daar vormt Bij wijze van spreken een door de schrijver onbedoeld dieptepunt dat beter maar zo snel mogelijk in de vergetelheid kan raken. Gelukkig bevinden zich tussen deze twee polen heel wat gedichten en verhalen van Buddingh' die nog steeds zeer de moeite van het (her)lezen waard zijn.

Ballustrada | 2007 | | pagina 57