interesse voor schrijver Arthur Cravan en mailartist Ray Johnson, die beiden de verdrinkingsdood stierven. Ik las het - mooi vormgegeven - boekje in één ruk uit en meende allerlei lijntjes te zien naar die twee kunstenaars. Ik ging zelfs zo ver om Boyd daarover een brief te schrijven. Gewoon, schreef ik, "to share these thoughts with you". Boyd laat op 12 januari 1960 Nat Tate verdrinken ter hoogte van de plaats waar de Hudson River en de East River samen komen. Tate sprong van de ferry naar Staten Island "op weg naar en ongeveer in de richting van waar het allemaal begon", dat wil zeggen Union Beach. Daar was Nathwell Tate geboren. Vijfenveertig jaar en één dag later sprong Ray Johnson in het water rond New York nadat hij diezelfde week had verteld dat hij bezig was met zijn 'greatest performance work'. Hij voerde die uit door van een brug te springen en pas aanzienlijke tijd later bleken twee tienermeisjes er getuige van te zijn geweest. Op de ferry voert Boyd enkele omstanders op die later in het verhaal kunnen vertellen hoe Tate zijn tweedjas uittrok, z'n hoed afzette en op de reling klom. Nat spreidde z'n armen en onder het geschreeuw van enkele passagiers sprong hij in het water. In de week voorafgaand aan zijn zelfmoord had hij (bijna) al zijn tekeningen uit de serie 'Bridge' verbrand. Hij had ook een laatste nieuw schilderij gemaakt en op de achterkant van het doek de titel geschreven: 'Orizaba Return to Union Beach'. Het lichaam van Nate Tate werd nooit gevonden. Orizaba brengt ons naar Mexico. Daar vertrok in 1932 de Orizaba met aan boord Hart Crane, de dichter van To the Brooklyn Bridge, dat de inspiratiebron vormde voor de Bridge- tekeningen van Tate. Of Nat Tate ook William Carlos Williams heeft gekend laat Boyd ons niet weten. Het had gekund maar als te gemakkelijk verifieerbaar werd dat waarschijnlijk ter zijde geschoven. Williams beschreef de laatste tekenen van leven van Arthur Cravan, die net als Hart Crane op zee verdween in diezelfde Golf van Mexico. Willliam Boyd, Nat Tatean american artist: 1928 - 1969 ISBN 1-901785-01-7, Cambridge 1998.

Ballustrada | 2007 | | pagina 34