Het is natuurlijk nooit genoeg, nooit afdoende. Het is hoog stens Ersatz, substituut, geknutsel in de torenkamer van een brandend huis. Beter om er maar niet aan te beginnen? De beste werken zijn immers, aldus E.M. Cioran, de werken die nooit zijn geschreven, de interessantste schrijvers degenen die zijn mislukt. De mislukkeling draagt het werk dat hij nooit geschreven heeft zijn hele leven met zich mee, zei Cioran in een interview in Vrij Nederland in 1987. "Dat zijn pas de inte ressante mensen. Alleen wordt het dramatisch als ze het idee hebben dat ze hun leven verpest hebben, en dronkaards wor den." Uiteindelijk wordt het ook de ideologen en asceten die alles opofferden voor hun ideaal duidelijk dat er niets was, behalve hun zelfverblinding. Gelukkig heeft volgens Cioran ieder mens zijn eigen manier om te mislukken en kan niemand zeggen dat hij geslaagd is. "Ja, men slaagt erin te sterven. Dat is het enige succes in het leven." Zijn glorificatie van de dood en propaganda voor de Misluk king hebben Cioran niet belet om een eerbiedwaardige leeftijd te bereiken en een mooi oeuvre achter te laten. In een essay over Ciorans, qua geëtaleerd temperament, volslagen tegen pool Henry David Thoreau Elk moment de dageraad, 1997) had ik het ook over de 'geheimzinnige schoonheid' van de misluk king, en daar ging het ook om de mislukking die een aspect is van het leven zelf, namelijk het sneuvelen van onze dagen. Maar de schoonheid hing af van het lamplicht dat we bij dat sneuvelen wisten te ontsteken: van het sublimeren van het obscene gegeven van de eindigheid dus. De mislukking na streven, volgens de verkondiging van Cioran, kan immers alleen op een mislukking uitlopen. Nee, begreep ik, de mis lukking was niet alleen een pijnlijke herinnering aan het denk beeld van succes; zij was ook voorbode van ander welslagen. "Maar om die aankondiging te kunnen verdragen moet de pijn naar de achtergrond zijn gedrongen, en moet ik mezelf niet alleen zien als 'eigenlijke held', maar vooral als 'held der ver beelding'." De grootste daden staan uiteindelijk gelijk aan het nederigst vertoon als je je er ver genoeg van verwijdert, en uiteindelijk lossen ze allemaal op. De held is iemand die zijn levensangst

Ballustrada | 2008 | | pagina 19