alleen met zichzelf en een bokser, rugzak, muziekkoffer, pret- tende ogen en halflang steil zwart haar. De Jager was nagenoeg leeg maar ze parkeerde zich als vanzelfsprekend in de hoek van Kvam, aan dezelfde tafel. Met haar handen bestelde ze een spiegelei en water voor de hond. Ze sprak wel, maar Spaans. Kvam slecht, dus werd het Frans, en dat zou al die jaren zo blijven: neutraal in de taal. Kvam liet een fles rood aandragen en zij liet hem zacht haar trompet horen. Het was muziek die hij niet kende, heel nieuw, of heel oud, wilde windmuziek, het smaragdgroen, kobaltblauw, domino, vermiljoen van sirenen zang. Ze was onderweg naar Domburg, om met de zee te spelen. Toen de middag op z'n eind liep deinden ze in eikaars handen en ogen en viel aan het vervolg niet te ontkomen. Per taxi werd het ontvangtoestel opgehaald, het atelier bereikt. Van wat ze in de keuken aantrof wist ze een feestmaal te toveren, en laat die avond probeerde hij haar uit te leggen waar hij met zijn doeken heen wilde. Ze leken elkaar te begrijpen en beklonken het op z'n Frans, zonder radio. Hier is verdere fantasie over bodig. De bokser was op konijnenjacht. In de weken die volgden schilderde Kvam weinig: het atelier was te krap voor twee, er moest worden uitgebreid en bijge bouwd. Uit de wegsijpelende fondsen wist hij een afgedankte caravan te bemachtigen en geluiddicht te klussen, zodat Naomi er in gestelde tijden kon spelen. Kvam was stapelgek op dit gedeelde leven en verdroeg vrijwel alles, maar de trompet werd soms een teveel. De radio, als tegengeluid, gaf geen soelaas en bracht hij mij cadeau; Naomi had geen bezwaar want maakte liever zelf muziek. Domburg. Domburg was wel wat gewend en sprak geen schande van artiesten als het na tienen maar stil was. Kvam kon zich daar goed in schikken. Naomi kreeg juist kriebels rond tienen. Ze was een nachtvogel en op haar best als alles in rust was, de lampen gedoofd, dan klopten er minder eigenvreemde hertzen tussen haar zuidelijke ziel, haar longen, het instrument en de zee. Dan kon ze in duet met potvissen. Ze mokte een paar dagen maar liet zich tenslotte in de gemeenschap schikken. Na tienen bemoedigde Kvam haar in het uitwerkend schriftzetten van invallen en scheppingen, bracht inkt en notenbalken,

Ballustrada | 2008 | | pagina 37