haar antwoordt niet, hij heeft dit allemaal al eerder gehoord. Hij kent haar ijdele gepraat. Hij kijkt naar de man in de donkere regenmantel met de koffie. De vrouw praat door. Ze is in zichzelf opgesloten - een gevangenis zonder bewakers of sleutels maar ook zonder ontsnapping. "Mensen vinden mij zo'n knappe vrouw," zegt ze. "Ik zie er nog goed uit. Misschien zoek ik mij twee mannen: een knappe jonge minnaar en een ouwe vent met veel geld." Als in het centrum van een storm die nog niet is opgestoken, weerstaat de man in de regenmantel de leegte van het café. Die leegte is in het beste geval existentieel. Misschien kan de man daarmee overweg, hij laat alleszins niets blijken. Ondertussen wordt zijn koffie koud. Twee passen van hem vandaan, ook aan de toog, stond zonet een man van een bouwbedrijf, maar die is nu vertrokken. De man van het bouwbedrijf leek de oude man te kennen, riep diens naam, maar daar bleef het bij. Dat alles heeft de man in de regenmantel geobserveerd. Hij heeft ook gezien dat geen van de twee aanwezige vrouwen hem nog aandacht schenkt. Dat betekent, voor hem, dat hij door zijn omgeving is aanvaard. Wanneer zo meteen de storm losbarst, zal hij ongezien naar buiten kunnen verdwijnen. Hij werpt een blik op een Televisietoestel in de hoek. De zender toont beelden van een gedeeltelijk ondergelopen straat. Een reporter praat snel, gesticulerend. Het regent hard waar de reporter zich be vindt. Hij houdt een groot regenscherm boven zijn hoofd, maar zelfs dan wordt hij nat. Achter hem bewegen zich rade loze mensen. De oude man kijkt gefascineerd naar de reportage. Hij heft het hoofd op, merkt de aandacht van de man in de regenmantel en wil wat zeggen. Maar dan toch maar niet. Hij richt zijn aan dacht weer op het toestel. Een panoramisch zicht toont een stad in de greep van het water. De oude man mompelt wat. "Het einde van de wereld," dat is misschien wat hij zegt. Mis schien zegt hij wat anders. Mogelijk zegt hij gewoon helemaal niets, omdat hij lang geleden leerde te zwijgen over wat er in de wereld gebeurde. Het leven bestaat bijna uitsluitend rond zulke momenten van beslissingen, met tussendoor de mist van de twijfel. De oude man heeft lang genoeg geleefd om leren om te gaan met beide.

Ballustrada | 2008 | | pagina 56