LAAGLANDSE POËZIE Afl. 6: poëzie uit de Zak <U <u In deze aflevering van Laaglandse Poëzie geen sprake van de gebruikelijke persoonlijke voorkeur. De deelnemende dichters en hun gedichten zijn niet door de redactie uitgekozen maar door Veronica Frenks, publiciste en initiator van het poëzie- project Poëzie uit de Zak. Het gaat in dit verband om toegepaste poëzie, in opdracht ge schreven. Elf Zeeuwse dichters schreven over het landschap in De Zak. De Zak is voor Zeeuwen een bekende topografische E term, maar roept voor lezers van elders misschien een ver- <0 keerde associatie op. De Zak is het gebied in Zuid-Beveland dat bekend is geworden door zijn fruitteelt, zijn bloemdijken en zijn kleinschalige karakter. In de Zak bevindt zich in de omgeving van Nisse een bezoe- ^3 kerscentrum bij de schaapskooi. Het onderkomen is verbouwd, C wordt feestelijk geopend en gaat een nieuw leven leiden. Van- daar dit project. De gedichten zijn niet voor de schapen maar voor de bezoekers van het centrum bedoeld. Zij kunnen via filmpjes van Ramon de Nennie en Veronica Frenks kennis nemen van de gedichten en hun makers. De gedichten hebben vooral de verschillende aspecten van het landschap in de Zak als onderwerp: vee, vogels, bloemdijken, kreken, bomen, vergezichten. Ooit heb ik een discussie meegemaakt over de vraag of er sprake kan zijn van specifiek Zeeuwse poëzie. De vraag werd uitein delijk door de deelnemende dichters - ook door mij - ont kennend beantwoord. Zeeuwse poëzie is een fictie. Dichters schrijven over hun omgeving en als ze toevallig in Zeeland wonen dan gaan die gedichten natuurlijk ook over het land- !j|p schap aldaar.

Ballustrada | 2008 | | pagina 79