ontdekken dat het rijtje weliswaar kort is, maar dat het toch nog een tijdje zal duren. De vrouw heeft een stapeltje boeken op het tafeltje gelegd en steekt hele verhalen af. Ze haalt foto's tevoorschijn van huizen waar Brouwers heeft gewoond. Ik heb een stap opzij gedaan om een beter zicht te hebben op het ge beuren. Brouwers maakt een gelaten maar niet onvriendelijke indruk. Soms geeft hij antwoord, waarbij mij niet duidelijk is of hij dat doet uit interesse of uit een vermeende verplichting. Het grootste deel van het gesprek houdt hij zijn blik neergeslagen. Zorgvuldig traag schrijft hij opdrachten in de hem voorgelegde boeken. Blijkbaar zit hij stevig onder de pillen, zoals te ver wachten. Achter Brouwers staan een paar mensen. Tom van Deel, een van Brouwers' vrienden. Een aantrekkelijke vrouw die Brouwers' Nachtschade zal zijn. Verder een mij onbekende man, wellicht iemand van de uitgeverij. Ze praten zachtjes met elkaar en houden ondertussen alles scherp in de gaten. De man voor mij heeft een heel koffertje met boeken bij zich. Of de heer Brouwers zo vriendelijk wil zijn ze allemaal te signe ren? De heer Brouwers is tot alles bereid, maar de man van de uitgeverij heeft gezien dat ik gewoon een boek kom kopen en geeft aan dat ik eerst mag. Ik leg het boek op de tafel. Brouwers kijkt mij aan met een gesloten, wat strenge blik. Of er een op dracht in moet? Nee, dat hoeft niet. Hij schrijft zijn naam, de plaats en de datum en schuift het boek naar me terug. Danku- wel. Het is 1991. Ik zit nog steeds in de ICT. Inmiddels ben ik ver huisd naar een klein huisje iets buiten de Utrechtse binnen stad, dat ik een jaar eerder heb gekocht. Sinds zaterdag ben ik in het bezit van Het vliegenboek, maar omdat ik zaterdagavond ben gaan stappen en zondag pas in de namiddag weer thuis kwam, begin ik er pas zondagavond aan. Veel van de teksten ken ik al, maar toch vreet ik de letters met grote gulzigheid. Maandagochtend meld ik mij ziek, om verder te lezen. Soms moet ik een paar bladzijden terug omdat ik mij te willoos heb laten meevoeren op Brouwers' zinnen en de inhoud te weinig tot me is doorgedrongen. Brouwers is lang gezien als een schrijversschrijver. Tal van jongere schrijvers zijn door zijn werk geïmponeerd en hebben hem als voorbeeld genomen. Joost Zwagerman, Ronald Giphart.

Ballustrada | 2008 | | pagina 9