"Ze praatte tegen iedereen. Ze maakt deel uit van die maffe cul tuur. Kwek, kwek, kwek. Van die generatie die zo trots is op zijn oppervlakkigheid. Het oprechte optreden, daar gaat het om. Oprecht en nietszeggend, volkomen nietszeggend. Die oprecht heid naar alle kanten. Een oprechtheid die erger is dan onecht heid, en een onschuld die erger is dan corruptheid. De heb zucht die achter die oprechtheid schuilgaat. En achter dat jargon. Dat fantastische taaltje dat ze allemaal spreken - waar in ze schijnen te gelóven - over hun 'gebrek aan eigenwaarde', terwijl ze in werkelijkheid geloven dat ze overal recht op heb ben. Hun schaamteloosheid noemen ze liefdevolheid, en hun hardheid is gecamoufleerd als verloren 'zelfachting'. Hitler had ook geen zelfachting. Daar zat hij erg mee. Het is een zwendel- tje van die kinderen. De hyperdramatisering van de miniemste emoties. Relatie. Mijn relatie. Wat bedoel je met mijn relatie. Zodra ze hun mond opendoen word ik razend. Hun hele taal gebruik is een optelsom van de stupiditeit van de afgelopen veertig jaar. Nou ja, wat ze ook is - een volslagen narciste, een samenzweerdig krengetje, het meest exhibiotinistische joodse meisje uit de geschiedenis van Beverly Hills, door en door verpest door haar bevoorrechte positie - hij heeft het van tevoren allemaal geweten. Hij had haar door. Als hij Monica Lewinsky niet doorheeft, hoe kan hij Saddam Hoessein dan doorhebben? Maar wat hij niet inzag was dat hij haar in haar kont moest neuken. Waarom? Om te zorgen dat ze haar mond hield. Vreemd gedrag voor onze president. Het was het eerste wat ze hem liet zien. Wat ze voor zijn neus hield. Wat ze hem aanbood. En hij deed er niets mee. Ik snap die vent niet. Als hij haar in haar kont had geneukt, had ze waarschijnlijk niets tegen Linda Tripp gezegd. Omdat ze daar niet over had willen praten." "Over die sigaar wou ze wél praten." "Dat is wat anders. Dat was kinderspel. Nee, hij heeft haar niet met regelmaat iets gegeven waarover ze niet wilde praten. Iets wat hij wou en zij niet. Dat is zijn vergissing geweest." "In de kont schep je loyaliteit." Het bovenstaand fragment is een kenmerkend stuk uit het boek De Menselijke Smet van Philip Roth. Het is het laatste deel van zijn trilogie over Amerikaanse levens na de Tweede Wereldoor-

Ballustrada | 2008 | | pagina 102