het tijdschrift Wij verscheen en in 1961 door Uitgeverij Heijnis NV in boekvorm werd uitgebracht, ook sciencefictionachtig werk gepubliceerd. De hoofdpersoon Jonathan krijgt van hogere machten het vermogen zich in ieder ander mens te veranderen. Alles ligt nu voor hem binnen handbereik, maar toch wordt hij er niet gelukkig door. De mensheid leeft in een uitzichtloze positie. Van de hogere machten hebben we niets te verwach ten, evolutie heeft niet tot een bevredigend resultaat geleid, genialiteit en religie bieden geen uitweg. Alles wat we hebben is onszelf en wanneer ons dat wordt afgenomen, blijft er eigenlijk niets over om voor te leven, ook al zouden we ieder ander kun nen zijn. Hij zou het genre tot aan zijn dood in 1975 blijven beoefenen, altijd als een middel om de grenzen van de mense lijke existentie te onderzoeken. Zo verschenen in 1964 bij Else vier de roman De oude dame en de tafelronde, een raamvertelling waarin een groep mensen op het landgoed van een oude dame van de buitenwereld is afgesneden. Er is een atoomoorlog gevoerd en de wereld buiten het landgoed is radioactief, radioverbindingen zijn weggevallen. Ze kunnen slechts af wachten en om de tijd te doden en elkaar te leren kennen vertellen verschillende personen een verhaal, vaak hun eigen verhaal, tot aan het eind, wanneer de groep is teruggebracht tot een veel kleiner aantal mensen, de laatste twee verhalen haast onpersoonlijk worden verteld: de verhalen van 'De man' en 'De vrouw'. In 1968 verscheen bij De Arbeiderspers de novelle Metamorfose, waarin onderzoeker Der-Koi-Tes naar de Aarde is gestuurd om te bepalen of de mensheid hoog genoeg ontwik keld is om toe te treden tot de gemeenschap van werelden, en in 1971 bij Sijthoff Het slachtoffer was de dader, een verhaal en twee langere novellen. De twee novellen, Het slachtoffer was de dader over een tweeling die een onnatuurlijk nauwe band heb ben en De metgezel waarin het alter ego van de hoofdpersoon wordt voorgesteld als een concrete parasiet, verkennen vanuit sciencefictionachtige uitgangspunten de menselijke psyche. De tegenspelers (De Beuk, 1972) en De nuttelozen (De Beuk, 1977) bevatten enkele, Goud blinkt (De Beuk, 1973) meerdere science fictionverhalen. Ook de verhalenreeks Naar een ander paradijs (De Beuk, 1974) is geclassificeerd als sciencefiction. Met Voorspel en Voorspelling (Sijthof, 1970) bleek Blijstra Manuel van Loggem voor te zijn gegaan met het presenteren van

Ballustrada | 2008 | | pagina 11