1948, een speciaal nummer van Critisch Bulletin over de ver houding tussen film en literatuur. Behalve de sciencefiction had de thriller of detective zijn belangstelling. Zijn eerste roman Aanslag over de onpraktische anarchist kan in dat genre worden geplaatst, maar ook de roman Avontuur in eenzaamheid (1946) en veel van zijn novel len. Blijstra's boeken lezende werd het thrilleraspect bij mij versterkt door het steeds terugkerende thema van de driehoeks verhouding. Blijstra stond bekend als een gesloten man die weinig over zijn persoonlijke leven los liet. Toch blijkt zijn werk vol met autobiografische aspecten te zitten. Vaak vormen zijn persoonlijke omstandigheden het kader van het verhaal: de reizende journalist, Griekenland of Spanje, de socialist met neiging tot anarchisme et cetera. Zo is bijvoorbeeld Raoul Bettiner, de hoofdpersoon in Avontuur in eenzaamheid, een dui delijke verwijzing naar hemzelf, net als R. van Harlingen, zijn pseudoniem uit de oorlog. De driehoeksverhouding is met name in zijn vroege werk Diagnose1942; Mislukte isolatie, 1946; de titelnovelle uit Hoogtevrees, 1947 en Trio, 1969) een dusdanig nadrukkelijk thema, dat een autobiografische grond slag waarschijnlijk leek. De schaarse informatie wekte het ver moeden dat Blijstra met zijn vriendenkring uit de jaren twintig, met Willink en Du Perron, was gebrouilleerd en zijn vertrek naar Spanje en Griekenland kreeg de ondertoon van een vlucht. Ik kon er in de jaren zeventig en tachtig echter niets over vinden. Pas eind jaren negentig vond ik op het internet de bron van dit thema, in Zeeuws meisje, een lang artikel over Mathilde Willink in De Groene Amsterdammer (1997): "In 1926 was hij [Willink, PvL] met onderwijzeres Mies van der Meulen getrouwd, om twee jaar later weer te scheiden omdat Mies ver liefd werd op schrijver Reinder Blijstra." Later ging de biografie van Kees Snoek over Du Perron, E. du Perron, het leven van een smalle mens (Nijgh Van Ditmar, 2005) er op pag. 535-536 dieper op in: "Overigens was Willink zelf voor Du Perron het voorbeeld van iemand die dupe was geworden van de vrijheid van zeden waar De Kring om bekend stond. Willink was immers zijn vrouw Mies van der Meulen (1900-1988), met wie hij op 27 april 1927 was getrouwd, kwijtgeraakt aan de bij hem inwonende Rein Blijstra. Ruim een jaar na de huwelijks-

Ballustrada | 2008 | | pagina 14