voltrekking was er een driehoeksverhouding ontstaan, die Du Perron, door Willink ingelicht, meteen had geplaatst in het kader van de Amsterdamse bohème, met de typerende 'Blijstra- Goethe-Dostojevsky-sausjes'. Hij raadde Willink aan om 'het geval' niet interessant te gaan vinden en zo simplistisch moge lijk ertegen op te treden. Tegen de tijd dat Willink meende een revolver nodig te hebben, moest hij hem maar waarschuwen. Maar Willink had naar eigen zeggen een moderne verhouding met Mies, die als onderwijzer voor hen beide de kost verdiende. Toen hij erachter kwam dat zij meer voor Blijstra voelde dan voor hem, had hij er geen drama van gemaakt. 0 In Het land van herkomst komt de sociëteit De Kring voor onder de veel zeggende freudiaans aandoende alias De Put. De driehoeks verhouding Willink-Mies van der Meulen-Blijstra wordt be schreven in hoofdstuk 11. Daar wordt geschetst hoe de ene vriend verliefd werd op de vrouw van de andere vriend en na allerlei verwikkelingen de 'overwinning' behaalde." Blijstra reisde veel, woonde in Spanje en Griekenland, en behalve dat hij de plaatsen waar hij verbleef gebruikte als achtergrond voor zijn verhalen en romans, schreef hij er ook journalistieke stukken over. In Europa, mijn vaderland: een reis boek (1953) verzamelde hij artikelen die in de periode 1949 tot en met 1951 in Het Vrije Volk waren gepubliceerd. Blijstra toont zich in deze artikelen een goed observator, die zijn waarnemin gen over vooral architectuur en stedenbouw, toneel en de eer ste films, de schilder- en beeldhoudkunst, zo feitelijk mogelijk weergeeft. Dat de waarnemingen het resultaat zijn van per soonlijke reizen in Duitsland, Engeland, Italië, Griekenland, Frankrijk en ook Nederland, komt weinig tot uiting ('Als men ze uit de verte nadert...', blz. 50, 'Op Zondagmorgen trachtten wij hun vóór te zijn', blz. 63, 'Nergens heb ik ooit Griekse tem pels lelijker zien staan dan in Paestum', blz. 175, 'Als men in een land als Italië rondreist...', blz. 225). In deze artikelen, waarin Blijstra een balans zocht tussen de door persoonlijke preoccupaties gedreven literaire schrijver en de journalist die objectief verslag doet voor de nieuwsmedia, richtte hij zich op de Europese cultuur en liet hij zien dat de West-Europeaan een voortbrengsel is van die cultuur, net zoals de Tweede Wereld oorlog dat was. Een poging tot verzoening, die hij met de titel

Ballustrada | 2008 | | pagina 15