deel observeerde hij zo koel mogelijk uitingen van menselijk gedrag, met een voorkeur voor extreme gevallen." Het lijkt mij dat er niet zozeer sprake is van navolging, maar van een ge meenschappelijke karaktertrek, en vanuit hun vriendschappe lijke gesprekken een gemeenschappelijke belangstelling en ver woording. De thematiek van het in 1936 gepubliceerde maar al in 1934 geschreven Aanslag sluit naadloos aan bij de opvattin gen van Du Perron, zoals verwoord in het 1935 verschenen Het land van herkomst"De dagdromen van de man met de 'kunste naarsnatuur' richten zich direkt - moed der onhandigheid - naar het ergste. Bommenwerpen; geen sympatieker revolutio nair dan de terrorist Q toch was de anarchistiese haat van mijn 'kunstenaarsnatuur' tegen alle notarissen van jongsaf reëel. Mijn haat tegen vrijwel alles wat ambtenaar is en politieagent, tegen alle overheidsbediendes, is niet 'literair'" (blz. 163/164). Maar zoals Snoek al stelt, het verdient nader onderzoek. Net zoals de dialogen van Blijstra dat verdienen, en de vraag of Blijstra's overgang naar De Beuk het gevolg was van een socia listische keuze of dat de grotere uitgeverijen geen belangstel ling meer hadden voor zijn werk. Voorlopig hoeven we Blijstra dus nog niet te laten sterven; er is immers nog genoeg te doen, genoeg te lezen en te herlezen. Een beperkte greep uit de geraadpleegde literatuur Menno ter Braak, 'Het rangbegrip', in: Het Vaderland, 1937; ook opgenomen in Menno ter Braak, Verzameld werk dl. 6 (1950). Martien J.G. de Jong, Landen, steden... mensen. R. Blijstra: literatuur en architectuur (Sijthoff, 1971). Wim J. Simons (red.), Reinder Blijstra 1901-1975 (De Beuk, 1976). Kees Snoek, E. du Perron, Het leven van een smalle mens (Nijgh Van Ditmar, 2005) René Zwaap, 'Zeeuws meisje', De Groene Amsterdammer, 1997.

Ballustrada | 2008 | | pagina 21