dat hij te vroeg is. Hij staat met zijn kont naar het gezinnetje en schaamt zich dood voor al die armoe. Op zes januari wordt hij pas verwacht. Met zijn baas, de koning van Faraway. Dat wil zeggen: de één zegt dat er ieder jaar drie koningen deze kant op komen en een ander zegt drie wijzen. Dat is niet hetzelfde, want de eerste wijze koning moet nog geboren worden. Er staan wel drie koningen te wachten in de coulissen tot ze op mogen. Die zijn alvast maar klaargezet, anders blijf je slepen. Ook gaan er geruchten dat er mirre, wierook en goud te verdelen is. Voor dat laatste krijg je nog wel mensen op de been. Maar wierook snuiven ze iedere week en er is geen hond die nog weet dat mirre een geurstof is. Alsof het al niet genoeg stinkt in de kerk. Bets van Balen vindt het maar niks. Zij maakt de kerk schoon voor een hongerloon en werd laatst door de pastoor gepakt in de rechter beuk. Op het zijaltaar. Terwijl ze de Heilige Anthonius stond te soppen. Ze kon geen kant op. Bets gaat een geintje niet uit de weg, maar de pastoor vindt ze een viezerik. Hij zuipt, weet ze als geen ander. Ze ruikt het niet alleen, ook de miswijn vliegt er doorheen. Het is niet aan te slepen. Bovendien wilde hij eerst iets met zijn sigaar in haar. Dat heeft ze geweigerd. Hij viert zijn afwijkingen maar ergens anders. Het is aan haar te danken dat de koe er uit vloog. Thuis moet ze al genoeg stront ruimen, want meneer van Balen wil wel bonken maar de gevolgen zijn voor haar. Zodoende maakt ze altijd een gevulde indruk en sjouwt intussen haar koters achter na. Op oudejaarsmorgen is het druk in de kerk. Het wijwatervat wordt gevuld en de ene fles na de andere wordt ondergedom peld. Allemaal tegen het onweer. Palmtakjes krijg je er gratis bij. Zo kan iedereen zijn eigen gevaren keren. Als je gelooft tenminste. Anders werkt het niet. Zo tegen een uur of zeven 's avonds gaat het beginnen. In het huis van de Van Balens gaan nu alle lichten aan. Ook de kerst verlichting. De kerstboom staat nog. Traditie. Tot twee keer toe bijna afgebrand wegens kortsluiting. Van Balen vloekt dagelijks Gerrit Pereboom en zijn elektriciteitswinkeltje naar de hel. Honderd lampjes voor maar 2,99. Rommel. Grote bek en als het er op aankomt word je belazerd waar je bijstaat. Dat Bets iedere dag de boom nat houdt met de plantenspuit tegen het

Ballustrada | 2008 | | pagina 26