WELKOM IN MIJN BALLINGSCHAP C Ik kon niet tegelijk in Stockholm en bij mijn vader zijn. Stock ed holm werd mijn plek, beschermde me en hield me ervan af op S1 die andere plek te zijn, bij het doodsbed van mijn vader. Mijn 3 vader stierf en werd daar begraven zoals zijn vader en voor- vaders. rs N O "Wat vind je van Stockholm", vroegen mijn vrienden aan mijn 2 vader toen hij me voor de eerste keer bezocht. "Ik hou van de plek waar mijn kind gemakkelijk kan leven, waar dat dan ook is", antwoordde hij bedachtzaam en keek uit het raam. Ik volgde zijn blik. Aan de andere kant was de mist in het bos boven de aarde gestegen en klom in de bomen tot taillehoogte. Was hij ironisch? Wilde hij zeggen dat ik hier was gekomen vanwege het gemak? Ik wilde het graag weten, maar kon geen verwijt of bitterheid in zijn stem vinden, hij leek het te menen. Een stad die zorgt voor je kind, het beschermt en het vrede geeft, is zeker een goede stad. g Ik belde mijn vader toen ik in Stockholm was aangekomen, de dag voordat hij moest weten over mijn ontsnapping. Ik had hem niet verteld van mijn besluit om het land te verlaten. Hij woonde in een stad in het noorden en had geen idee dat zijn dochter gezocht werd door de politie en dagenlang in gevaar was in Teheran; vanwege zijn hartaanval een jaar eerder hield ik alles voor hem geheim. Een van zijn broers stemde ermee in hem voor te bereiden op O mijn telefoongesprek; onvoorbereid zou mijn vader voor het blok gezet kunnen zijn door het nieuws. Deze oom, die in de hele familie bekend stond om zijn grappen, slechtte altijd de grens tussen grap en werkelijkheid, zodat niemand zeker wist of wat hij zei bedacht was of echt waar. Niets is onmogelijk als oi M c WO <u

Ballustrada | 2009 | | pagina 11