toen ze het bestormden ten tijde van de revolutie. Vóór die tijd kon niemand in de buurt ervan komen, zelfs geen vogel kon vliegen in de lucht boven het paleis. "Zou je een kijkje willen nemen in de kerk?" Mijn vader vindt dat een goed idee, dus doen we zoals toeristen doen. We gaan de Duitse kerk binnen. Mijn vader is nooit in een kerk geweest. Hij steekt een kaars aan en gaat zitten op een kerkbank. Het is goed dat hij kan rusten. Ik zit naast hem. Ik zie dat mijn vader zijn ogen sluit en zijn lippen bewegen. "Hoe kun je een korantekst opzeggen in een kerk?" vraag ik hem. "God is overal dezelfde, zij kiezen hun pad naar hem, wij het onze", zegt hij zacht en sluit zijn ogen weer. Mijn vader, kind van de Kaspische Zee, houdt van regen en mist, maar niet van het donker: "Het is pas drie uur na de lunch en het is al donker". Alle andere oude Iraanse heren die samenkomen bij de bibliotheek van Kulturhuset klagen over de duisternis. Hij houdt van deze ontmoetingsplaats op de begane grond waar ze elkaar ontmoeten, kijken naar de schaakspelen, de dagbladen lezen van hun geboorteland en nieuws uitwisse len over de oorlog. De volgende keer dat mijn vader me bezoekt, is de Laserman* buiten in de straten en jaagt op vreemdelingen in Stockholm. Mijn vader merkt dat er iets gebeurd is dat we hem niet willen vertellen. Elke keer dat iemand daarover praat, veranderen we van gespreksonderwerp en als de tv wat nieuws heeft over de Laserman en zijn rode stralen, gericht op mensen, veranderen we van kanaal, eten en praten we over iets volkomen anders. Hij zou absoluut niet moeten weten waardoor buitenlanders bedreigd worden in Stockholm. Op een dag is hij met een ken nis in Rinkeby** als hij alles hierover hoort. "Kun je niet stoppen met werken op late avonden? Het is ge vaarlijk." Mijn vader zegt me dat op die avond. Hij heeft gelijk. Ikzelf ben sindsdien een beetje bang, maar de bibliotheek waar ik werk, sluit om tien uur 's avonds en ik wil niet mijn baan verliezen. Ik lieg en doe net alsof het hier in Stockholm rustig en vredig is. "Stockholm is niet als Teheran." Mijn vader zegt: "Ik heb gehoord over de Iraniër die in Stock holm vermoord was. Hij kwam uit het noorden."

Ballustrada | 2009 | | pagina 14