liep. Dat was nu allemaal voorbij. Hoe kon het dat Muthu zo snel oud was geworden? Hij kon nog geen zestig zijn! Zou hij zelf, gezien de familiebanden, over een jaar of tien zelf ook die uitdrukking van dwalende seniliteit hebben? Hij liep snel op het huis van de buurman af, terwijl hij opzag tegen het komende kwartier. Maar meneer Chatter jee maakte het hem gemakkelijk. De zachtaardige, oude man, die zelf met kennelijk gemak een groot en lastig gezin had grootgebracht, ging hem direct voor naar de kamer waar Krishna zijn toe vlucht had gezocht en liet hen daar alleen, terwijl hij zachtjes de deur achter zich sloot. De jongen had uit het raam staan kijken; nu draaide hij zich om om zijn vader tegemoet te treden. Zijn ogen stonden wild als van een adelaar en zijn kaaklijn was gespannen toen hij uit barstte: "Ik kan hier niet mee doorgaan, ik doe het niet!" Hij liep naar de plaats waar de jongen stond en keek uit over de verwaarloosde tuin van Chatterjee. "Ik herinner me hoe mooi deze tuin vroeger was," sprak hij terloops. Krishna scheen hem niet te horen. "Ik was eigenlijk te jong om te begrijpen wat er gebeurde toen ze mijn ceremonie hielden, in Shenkottah. Het was oorlog, Calcutta werd gebombardeerd door de Jappen en mijn vader had ons naar het zuiden gestuurd. In dat kleine dorp was oorlog net een ver gerucht. Ik herinner mij hoeveel plezier ik had, ik maakte zoveel vrienden Door je hele leven in Calcutta te wonen, denk ik dat je de beslotenheid van het wonen in een kleine gemeenschap, waar iedereen iedereen kent en rituelen een grote betekenis hebben, bent misgelopen." "Rituelen!" zei Krishna scherp. "Wat voor aards nut hebben die, behalve dat ze je geest afsluiten voor andere waarden en je onverdraagzaam en kruiperig maken!" "Ach, ik weet het niet. Ik denk dat ik begonnen ben om de verplichtingen aan familie en samenleving nu wat meer te waarderen. Al die mensen die hier naartoe gekomen zijn voor jouw heiligedraadceremonie zijn hier omdat zij mijn vader respecteerden en nauwe familiebanden hadden met mijn moe der. Wat is eigenlijk de betekenis van deze plechtigheid? Het feit dat je de volwassenheid bereikt hebt, dat je ontvangen gaat worden in de gemeenschap, het geeft je leven een zekere rich ting. Wat is ons bestaan hier in deze stad geweest? Worden we werkelijk geaccepteerd? Mijn vader heeft er meer dan veertig

Ballustrada | 2009 | | pagina 22