die er tussen lag met een breekbaarheid die werd gelogenstraft door de hoeveelheid werk die ze verzette. Haar stem was laag en gedempt, je moest je inspannen om haar te horen. Hij her innerde zich hoe opgelaten hij zich voelde als hij zijn moeder streng tegen haar hoorde spreken, evenals bij zijn vaders af standelijke beleefdheid. Op het heetst van de middag, als de hele familie op matten een dutje lag te doen, zat zij met haar rug tegen een muur en vertelde hem verhalen over demonische koningen en heldhaftige jonge prinsen, die gevaarlijke bergen en rivieren overstaken om hun bruid te veroveren. Zijn vader had haar de verantwoordelijkheid gegeven voor de voorraad kamer die vol lag met zakken graan van Minor Ayya's akkers en voor de bereiding van de zoetigheden. Neef Muthu kwam een paar dagen voor de plechtigheid op dagen en had op de een of andere manier een kwalijke invloed op de werkzaamheden. Zijn moeder maakte veel ophef van hem als zoon van haar oom van moederszijde, maar er ging iets onaangenaams van hem uit, als dagenoud opgedroogd zweet. Als hij Chinnu bezig zag met haar werk zwollen zijn dikke lippen en stak hij zijn smalle borst vooruit. Hij begon rond te hangen in de keuken waar hij deed alsof hij toezicht hield op het werk, dat een hoger tempo kreeg toen de gasten begonnen te arriveren, maar de jongen merkte dat hij Chinnu altijd in de weg liep en probeerde haar hand aan te raken als hij haar een kan melk of een bord vol cashewnoten aangaf. Muthus streken begonnen de brahmaanse koks op te vallen, die grijnsden en elkaar aanstootten. Chinnu leek ineen te krimpen, maar ze zei nooit een woord. Hij begon Chinnu beschermend te volgen om ervoor te zorgen dat Muthu niet te dichtbij kwam, maar op een middag hadden zijn vriendjes erop aangedrongen dat hij buiten kwam spelen. Opeens hoorde hij boze harde stemmen in huis en zijn moeder beledigingen roepen. Neef Muthu probeerde iedereen te overschreeuwen, terwijl het zweet van zijn gezicht droop, bazelend van angst. 'Zij deed het! Zij kwam dichtbij en raakte me aan!' Chinnu zat van angst en schaamte ineengedoken in een hoek, met haar gezicht tegen de muur terwijl zijn moeder over haar heen ge bogen stond en een woord uitstootte dat even obsceen klonk als het was bedoeld. Er werd niets opgelost. Ze konden het niet zonder Chinnu stellen, ze was hoog nodig voor het gebeuren.

Ballustrada | 2009 | | pagina 25