moesten zijn, ten nutte gemaakt moesten worden voor 'iets' buiten hun eigen papieren universum. Uit hun cellulose kos mos gerukt, zouden ze dienstbaar gemaakt moeten worden aan 'iets hogers' op de trap der abstractie. Maar wat koop je daar voor? Het heeft ons de afgelopen millennia alleen maar narig heid gebracht, dat hogere, die abstracties en myriaden conclu sies over alles en nog wat (hoewel het achterwege blijven van de juiste conclusies net zulke desastreuze gevolgen had). Net als bij personen van vlees en bloed valt de identiteit van ons gedrukte driemanschap samen met hun niet uitwisselbare bio grafie. Door vergelijking en analyse verworden ze tot andere karakters - ook een boeiend proces, maar ze zijn dan niet meer wie ze waren, gedaanten in een nog irreëler universum dan hun oorspronkelijke fictieve wereld. Hun vaagheid en ongrijp baarheid is hun heikel fundament, hun enige aanspraak op aanwezigheid, op een aandeel in het zijn. Hun peilloze nietig heid en leegheid zijn onlosmakelijk verbonden met hun be schreven contouren. Jaren en decennia zit je maar te broeden over de vergankelijkheid, en eindelijk begrijp je dat het juist het momentane en onherhaalbare, het keihard en ondoor dringbaar atoom van de uniciteit is waar het om draait. - Waar om wat draait? De vulgaire carrousel van ons bestaan, meer niet. Rondjes en nog meer rondjes; het is altijd nacht en altijd kermis, boven ons staat de volle maan en we zijn weer eens dronken van iets. Je kunt niet om onze lachwekkende en mira culeuze aanwezigheid heen, je kunt je oren niet sluiten voor ons opgetogen geschreeuw of verbijsterd gejammer wanneer we - altijd onverwacht - ons lot, onze Vijand, ontmoeten, met zijn stiletto op zak. Ex oriente lux! Er trekt daarboven een zilveren spoor door het inktzwart firmament. Het leidde in 1982 bijvoorbeeld naar een kleine planeet, ontdekt door de Russische astronome Ljoedmila Karatsjkina. Hij kreeg een naam, die kleine dondersteen in het niets: Ilfpetrov heet hij. VO co Alle genoemde boeken zijn de afgelopen jaren (opnieuw) in Nederlandse ver taling verschenen.

Ballustrada | 2009 | | pagina 36