ASTRO-BLACK MYTHOLOGY oo W OJ In de eerste scènes van de film Space Is The Place is een ruimte schip te zien dat vanaf een idyllische planeet koers zet naar de Aarde. Het commando wordt gevoerd door Sun Ra. Vanachter zijn keyboards loodst hij het door muziek aangedreven schip en zijn bemanning, the Intergalactic Solar Arkestra, naar Egypte om daarna over woestijnen, bergen en steden verder te vliegen naar de Verenigde Staten. Sun Ra komt met een missie: de verlossing van de Afro-Amerikanen. Zijn schip biedt hen de kans de Aarde tijdig te verlaten en op Saturnus een nieuw bestaan op te bouwen zonder de inmenging van blanken. De Aarde is ten dode opgeschreven; de komst van de musicus is een voorbode van de Apocalyps. Wanneer zijn schip landt en The Arkestra, omringd door pulserende laserstralen, voet zet op onze planeet gaat een profetie in vervulling en is het einde der tijden aangebroken. "We work on the other side of time", licht Sun Ra toe. Space Is The Place stamt uit 1972 en speelt zich grotendeels af in C het getto van Oakland, Californië, in die tijd het bolwerk van O) de Black Panther Party. Een van de achtergronden van de film is het ideologische conflict tussen Sun Ra en Black Panthers, 0 dat tot uitbarsting kwam in dat jaar en leidde tot het vertrek van The Arkestra uit Oakland. Waar de Panthers een marxis tische bevrijdingstheorie in praktijk brachten, pleitte Sun Ra in zijn colleges aan de University Of California voor spirituele verlossing die alleen bewerkstelligd kan worden door ascese, discipline, studie en onderwerping aan kosmische hiërarchie. "I see myself as P.H.R.E.", spelde hij zijn studenten voor, "P.H.R.E. but not F.R.E.E. That's the name of the sun in ancient Egypt." O no De grote tegenspeler van Sun Ra in de film is echter niet een

Ballustrada | 2009 | | pagina 38